Reklama

Dialog serca z Sercem

Góra Przemienienia to spotkanie, którego wartości nie da się przeliczyć – a przyszła perspektywa nie wydaje się aż tak mocno odległa.

Reklama

Trwający w Kościele Rok Modlitwy dość opornie przebija się do mentalności polskich katolików. A przecież warto iść z Panem i iść w kierunku nadziei – a taką drogą jest właśnie modlitwa. Dykasteria ds. Ewangelizacji opublikowała (21.02 br.) na stronie Jubileuszu 2025 r. książeczkę „Naucz nas modlić się” (na ten moment jedynie w języku włoskim). To swego rodzaju przewodnik dający wskazówki rodzinom, parafiom i poszczególnym osobom, jak rozwinąć życie modlitewne w związku z trwającym Rokiem Modlitwy. Przypomina, iż modlitwa jest dialogiem, który zaczyna się od ludzkiego serca i dociera do „Serca” Boga, do Jego miłosierdzia zdolnego przemienić nasze życie.
Modlitwa jawi się zatem jako „tchnienie życia”, towarzyszka naszej codzienności. Pozwala nam nie tylko mówić do Boga, ale również uczy Go słuchać, znajdując odpowiedzi i kierunek w świetle Jego obecności. Prawdziwa modlitwa jest więc zaprzeczeniem życzeniowo-roszczeniowej dewocji, która skupia się na zadowoleniu „ja”, zapominając o wezwaniu boskiego „Ty” do wypełniania życiowych zadań, oddawania Bogu chwały w duchu i prawdzie oraz o miłowaniu bliźniego, nie zapominając również o roztropnym gospodarowaniem swoim czasem. Jak przypomina papież Franciszek w książeczce „Naucz nas modlić się”, to „w modlitwie miłosierdzie Boże objawia się w sposób głęboki i osobisty, bo w niej odkrywamy, że każda ludzka potrzeba jest w głębi duszy wołaniem do miłosierdzia Ojca: tylko przez pokorną modlitwę można otrzymać miłosierdzie” (tłum. xls, s. 12).

Obok papieskiej zachęty warto też spojrzeć na rodzime inicjatywy, które mogą pomóc w ożywieniu życia modlitwy i zainspirować do osobistych poszukiwań w umacnianiu wspólnoty z Bogiem. Ks. Bogdan Kołodziejski, kapłan diecezji płockiej, zajmujący się ewangelizacją w internecie, jest założycielem kanału modlitewnego „Spragnieni”, który stanowi wsparcie w poszukiwaniu Boga dla młodych (może znajdzie również coś dla siebie starszy odbiorca). Każdego dnia w internecie (YouTube, Facebook, Instagram) są emitowane po trzy odcinki „Spragnionych”. Pierwszy (o godz. 5.30), to „Spragnieni Słowa”, na który składa się śpiew „Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny”, Ewangelia dnia z krótkim komentarzem oraz krótka modlitwa. Odcinek drugi (w południe) nosi tytuł „Spragnieni nawrócenia”, składa się na niego modlitwa „Anioł Pański” i krótki rachunek sumienia, czy udało się wprowadzić w życie coś z porannej medytacji słowa Bożego. Trzecie „wejście na antenę” (o godz. 18.00) nosi tytuł „Spragnieni świadectwa”. W tym odcinku widzowie mogą się włączyć w śpiew „Akatystu”, czyli pieśni ku czci Matki Bożej i wysłuchać świadectwa konkretnej osoby (nagranie, lektura świadectwa), tak, by odnieść jej wyznanie do swojego życia.

Twórca „Spragnionych” zauważa: „Bez względu na to, czy będziesz pracował, jechał samochodem, zmywał naczynia, robił zakupy – zawsze jest czas na to, aby Pan Bóg ci w tym towarzyszył”. Dodaje, że kanałowi towarzyszy orędownictwo dwóch ważnych patronek: Najświętszej Maryi Panny, której widzowie oddają się w opiekę na każdym etapie dnia oraz bł. Karoliny Kózkówny (1898-1914), która każdy dzień rozpoczynała modlitwą „Godzinkami” z rodziną, wyjaśniała Biblię kolegom i koleżankom z wioski, a wreszcie zakończyła życie śmiercią męczeńską, dając „największe z możliwych świadectwo swojej wiary”.

Pamiętając, że modlitwa jest największą siłą Kościoła, mamy okazję uczestniczyć w życiu wspólnoty w sposób czynny, mając świadomość, że naszą modlitwą wspieramy innych, a inni wspierają nas.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
wiecej »