Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca – powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

- Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane – powiedział.

Podziękował także tym księżom, tak z diecezji sosnowieckiej, jak i każdej innej, a także księżom zakonnym, którzy swoją jasną i dobrą posługą wzmacniają wiarę i „są prawdziwym błogosławieństwem dla Kościoła". Przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

- Za każdą sytuację, w której – z naszego powodu – osłabła w was wiara. Przepraszam! Jest mi bardzo przykro i bardzo wstyd! – mówił abp Adrian Galbas.

Postawił również diagnozę, jakie są jego zdaniem powody spadającego uczestnictwa wiernych w niedzielnych nabożeństwach.
- To nie dlatego zmniejsza się liczba obecnych na niedzielnych Mszach, że jest niż demograficzny, że są takie „be-media", że jest laicyzacja, i liberalizm, i ateizm i postpandemia. Nie dlatego, a w każdym razie nie tylko dlatego. Na Mszy jest nas mniej, bo gdy z niej wychodzimy – za rzadko żyjemy według Eucharystii. To wszystko jakoś szczególnie dotyczy nas, księży i biskupów – dodał administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła okres Triduum Paschalnego. W czasie hymnu „Chwała na wysokości Bogu" rozbrzmiały kościelne dzwony, które następnie wraz z organami zamilkły aż do Wigilii Paschalnej. Ponadto abp Galbas obmył nogi 12. Wojownikom Maryi.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
6°C Poniedziałek
dzień
wiecej »