Największe skupisko rekinów wielorybich

Do niedawna rekiny wielorybie uważano raczej za samotników, najchętniej żerujących w otwartym oceanie. Tymczasem te wielkie, ale łagodne stworzenia bywają towarzyskie i wspólnie żerują w liczących setki osobników skupiskach w pobliżu wybrzeży - informuje PLoS ONE.

Rekiny wielorybie (Rhincodon typus) występują w różnych częściach świata, w wodach tropików i subtropików. Są największymi i najdłuższymi rybami - według oficjalnych pomiarów długość ciała tego gatunku dochodzi do 18 metrów, a masa ciała sięga 13,6 t. Mogłoby się zatem wydawać, że tak wielkie stworzenia rzucają się w oczy i naukowcy znają je dość dobrze. A jednak wiedza na temat trybu ich życia pełna jest wciąż niewiadomych.

W przeszłości nieraz widywano skupiska rekinów wielorybich. Nie były one jednak zbyt wielkie - w jednym miejscu najczęściej pojawiało się jednocześnie od kilku do kilkudziesięciu osobników. Nowe badanie, prowadzone przez naukowców ze Smitsonian Institution, z wody i powietrza dowodzi jednak, że rekiny wielorybie tworzą skupiska liczące nawet kilkaset osobników. Największe ich zgromadzenie, jakie zaobserwowano u wybrzeży meksykańskiego półwyspu Jukatan, mogło liczyć nawet 420 sztuk.

Choć rekiny wielorybie są największym gatunkiem ryb na świecie, żywią się przede wszystkim morską drobnicą, np. planktonem - przypomina cytowany przez serwis Science Daily Mike Maslanka, biolog z Smithsonian Conservation Biology Institute. "Z naszych badań wynika, że celem zgromadzenia setek rekinów wielorybich jest wspólne ucztowanie na obecnych w wodzie, gęstych skupiskach rybiej ikry" - mówi.

Naukowcy obserwowali też zlokalizowane nieco dalej (u północnych krańców Jukatanu), mniej gęste zbiorowisko rekinów wielorybich (nazwano je Cabo Catoche). Stwierdzili, że rekiny ciągną tam głównie ze względu na widłonogi - maleńkie wodne skorupiaki oraz krewetki.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała rekiny wielorybie za gatunek "wrażliwy". Są podejrzenia, że jego populacja kurczy się, m.in. z powodu połowów tych ryb w Azji południowo wschodniej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Wtorek
  rano
  7°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  5°C Środa
  noc
  wiecej »