Rzym przygotowuje się do nadzwyczaj uroczystych obchodów czwartkowego Święta Republiki, które będą też kulminacją ceremonii z okazji 150. rocznicy zjednoczenia Włoch. Do Wiecznego Miasta przyjedzie ponad 40 prezydentów, wśród nich Bronisław Komorowski.
Przywódcy z całego świata wraz z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano obserwować będą uroczystą defiladę wszystkich rodzajów broni, która odbędzie się przed południem na via dei Fori Imperiali między Koloseum a Placem Weneckim. Będzie również poczet sztandarowy wystawiony przez Kompanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego.
Po południu prezydenci wysłuchają koncertu w Kwirynale i zostaną podjęci obiadem przez Giorgio Napolitano.
Włoska stolica już w przeddzień ceremonii przeżywa stan oblężenia z powodu przyjazdu kolejnych delegacji. W kilkunastu strefach miasta obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, a kilka z nich jest całkowicie zamkniętych.
Wraz z postawieniem wszystkich sił w stan najwyższego alarmu wprowadzony zostanie w czwartek zakaz lotów nad Rzymem. Mieszkańcy ostrzegani są, że w tym świątecznym dniu miasto będzie praktycznie nieprzejezdne.
We włoskiej stolicy jest już wiceprezydent USA Joe Biden, który porusza się w eskorcie 15 limuzyn.
Przybędzie również prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Obu gości podejmie premier Silvio Berlusconi. Biden ma spotkać się również z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim.
Do Rzymu przybędą także prezydent Izraela Szimon Peres oraz przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, który w piątek zostanie przyjęty na audiencji u papieża Benedykta XVI.
Przyjechać mają wszyscy prezydenci państw Unii Europejskiej. Oczekiwany jest też prezydent Afganistanu Hamid Karzaj, a także urodzony w Rzymie król Hiszpanii Juan Carlos.
Przybył już sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.
Media podkreślają, że obecność przywódców z całego świata na uroczystościach uświetniających 150-lecie zjednoczenia Włoch i 65. rocznicę utworzenia Republiki będzie okazją do ważnych rozmów na temat sytuacji w najbardziej zapalnych punktach oraz konfliktów, między innymi w Libii, Jemenie, Syrii.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.