W związku z przypadającą w sobotę 22. rocznicą krwawego stłumienia prodemokratycznych protestów na placu Tiananmen w Pekinie władze Chin dokonały aresztowań kolejnych opozycjonistów, odrzucając wezwanie USA do pełnego wyjaśnienia wydarzeń z 1989 roku.
"Zostały już sformułowane jasne wnioski, dotyczące politycznego zamętu, do jakiego doszło pod koniec lat 80. Amerykańskie oświadczenie, które ignoruje fakty i bezpodstawnie oskarża chiński rząd, jest brutalną ingerencją w wewnętrzne sprawy Chin i ich suwerenność w sferze wymiaru sprawiedliwości" - oświadczył cytowany przez agencję Xinhua rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei.
Zaostrzenie postępowania wobec dysydentów stanowi w Chinach stałe zjawisko przed kolejnymi rocznicami 4 czerwca, ale w tym roku towarzyszy ono najbardziej represyjnej od lat kampanii przeciw opozycjonistom. Przez ubiegłe cztery miesiące setki aktywistów, prawników i blogerów było przesłuchiwanych, zostało aresztowanych lub po prostu zniknęło, co tłumaczy się obawami władz przed protestami na wzór tych, jakie obecnie wstrząsają światem arabskim.
Rocznica została jak zwykle zignorowana przez państwowe chińskie media. Plac Tiananmen w centrum Pekinu był otwarty, choć pod czujną obserwacją policji.
W Hongkongu, który powrócił pod władzę Chin w 1997 roku, lecz utrzymuje własny oparty o wzory brytyjskie system prawny, dziesiątki tysięcy ludzi zgromadziły się w dużym parku z płonącymi świecami, zamieniając sześć boisk piłkarskich w morze światła. Pod prowizorycznym pomnikiem złożono wieniec, a zebrani trzykrotnie pochylili się w tradycyjnym chińskim geście żałoby.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.