Prawie dwie trzecie Polaków chce wprowadzenia związków partnerskich, a połowa mówi "tak" małżeństwom osób tej samej płci, społeczny sprzeciw budzi ciągle kwestia adopcji dzieci przez pary jednopłciowe - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM
W sondażu ankietowani zostali zapytani o to, czy w Polsce pary jednopłciowe powinny mieć prawo do zawarcia związku partnerskiego. 66 proc. badanych odpowiedziało, że "tak", 27 proc, że "nie", a 7 proc., że "trudno powiedzieć".
Z sondażu wynika, że 97 proc. wyborców obecnego obozu rządzącego (KO, Trzecia Droga, Lewica) odpowiedziało na to pytanie pozytywnie, a tylko 3 proc. negatywnie. Jeżeli chodzi o wyborców opozycji (PiS i Konfederacja), to 27 proc. odpowiedziało pozytywnie, 67 proc. - negatywnie, a 6 proc. że "trudno powiedzieć".
W badaniu ankietowani byli też pytani, czy w Polsce pary jednopłciowe powinny mieć prawo do zawarcia małżeństwa. Zdaniem 50 proc. ankietowanych powinny, a według 41 proc. nie powinny. 9 proc. badanych odpowiedziało - "trudno powiedzieć".
86 proc. wyborców obozu rządzącego było na "tak", 12 proc. na "nie", a 2 proc. nie miało zdania. Z kolei tylko 4 proc. wyborców opozycji było na "tak", 90 proc. na "nie", a 6 proc. nie miało zdania w tej sprawie.
Natomiast na pytanie, czy w Polsce pary jednopłciowe powinny mieć prawo do adopcji dzieci, 22 proc. badanych odpowiedziało, że "tak", 63 proc. że "nie", a 15 proc., że "trudno powiedzieć".
Przy czym 43 proc. wyborców koalicji rządzącej było na "tak", 38 proc. na "nie", a 19 proc. nie miało zdania. Jedynie 1 proc. wyborców opozycji było na "tak", 93 proc. na "nie", a 6 proc. nie miało zdania.
Sondaż przeprowadzono 19-21 kwietnia 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich Polaków metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz ankiet udostępnianych za pomocą internetu (CAWI).
Powodem ma być odmowa przyjęcia przez władze tego kraju swoich deportowanych obywateli.
O decyzji Papieża poinformowała 5 kwietnia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Z przekazanych informacji wynika, że papież nie przyjął ostatnio żadnych wizyt.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.