Setki wiernych z archidiecezji łódzkiej uczestniczyły w niedzielę w uroczystościach Święta Eucharystii, które w tym roku były także diecezjalnym dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II.
Archidiecezjalne Święto Eucharystii zostało ustanowione na pamiątkę wizyty papieża Jana Pawła II, który odwiedził Łódź 13 czerwca 1987 roku. Obchodzone jest w Łodzi od czerwca 1989 roku; każdego roku w drugą niedzielę czerwca.
Święto rozpoczęło się przed sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi, skąd procesja eucharystyczna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Celestino Migliore przeszła ulicami miasta na plac katedralny. Tam przy ołtarzu polowym odprawiona została dziękczynna msza św.
Abp Migliore podkreślił, że święto ma trzy motywy, które łączy osoba Jana Pawła II. Pierwszym jest Święto Eucharystii, które jest jednym z owoców nawiedzin Łodzi przez błogosławionego Jana Pawła II, drugim - diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Ojca Świętego, a trzecim - uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
Nuncjusz przypomniał, że na uroczystość zostały zaproszone osoby, które 24 lat temu podczas mszy św. na łódzkim lotnisku otrzymały z rąk Jana Pawła II pierwszą komunię świętą. "W tamtym szczególnym i pięknym dniu papież zaprosił was, abyście się stali posłańcami Ewangelii, Słowa Bożego w tych środowiskach, w których przyszło wam żyć. Wezwał was, abyście się stali uczestnikami ewangelizacji, abyście wy sami dali się porwać Ewangelii" - mówił w homilii nuncjusz. Przypomniał przypowieść Jezusa o siewcy.
"Dziś dla was i dla nas wszystkich jest odpowiedni czas do refleksji i zadawania sobie pytań, jaką ziemią jesteśmy dla tych ziaren. Czy jesteśmy jałową drogą, a może nieprzeniknioną skałą lub miejscem zarośniętym cierniami. A może dzięki Bogu jesteśmy ziemią żyzną" - dodał.
Nuncjusz podkreślił, że Duch Święty objawia się przede wszystkim w sumieniu. "W tym indywidualnym, intymnym wymiarze sumienie Duch Święty podsuwa nam dobre intencje, wewnętrzne inspiracje i wszyscy mamy takie doświadczenia. Są to bodźce do pójścia za dobrem i do odrzucania tego co złe" - zaznaczył.
Podkreślił, że nie możemy iść do komunii świętej, gdy zdajemy sobie sprawę, że naszym osobistym życiem kieruje pożądanie i chciwość, które przesłaniają nam możliwość widzenia Boga w innych ludziach. Gdy - jak podkreślił - zdajemy sobie sprawę, że w naszym życiu jest obecna przemoc względem kogokolwiek.
"I to jakiekolwiek formy przemocy. Przemocy w pracy, między najbliższymi, czy nieznajomymi, przemocy między kolegami z pracy czy szkoły, a zwłaszcza przemoc wobec bezbronnych dzieci, osób w podeszłym wieku, kobiet. Przyjmowanie komunii świętej zobowiązuje nas przede wszystkim do odrzucenia każdej formy przemocy" - mówił abp Migliore.
Odniósł się także do obecności na uroczystości grupy uczniów ze szkół średnich, którzy włączyli się do inicjatywy "Łódź dla Jana Pawła II", a którzy dają świadectwo - jak mówił nuncjusz - kultywowania w sposób mądry i skuteczny, duchowej i intelektualnej spuścizny jaką pozostawił błogosławiony Jan Paweł II.
"To jest najpiękniejszy pomnik jaki można postawić na cześć błogosławionego Jana Pawła II. To są najbardziej wymowne relikwie, jakie należy czcić. Cześć okazywana jemu winna przeradzać się w formowanie sumień, w świetle przesłania jakie nam pozostawił +Świętym nikt się nie rodzi, świętym można zostać przez trud podejmowany każdego dnia". Życzę wam, żebyście pozostali na pokładzie tej Łodzi, tej barki, która powiedzie was do chrześcijańskiej i ludzkiej dojrzałości" - zakończył nuncjusz.
W uroczystościach uczestniczyły setki wiernych. Przybyli też przedstawiciele władz miasta i województwa, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych i poczty sztandarowe. Głównym elementem wystroju ołtarza polowego był tron papieski z ołtarza podczas mszy w 1987 roku, a abp Migliore miał na sobie ornat, w którym Jan Paweł II odprawiał wówczas liturgię. Inną pamiątką była monstrancja podarowana przez Ojca Świętego podczas spotkania w łódzkiej katedrze.
Uczestnicy tegorocznego Święta Eucharystii otrzymali na pamiątkę spotkania obrazki z Janem Pawłem II oraz płytę CD zawierającą fotografie, nagrania oraz teksty przemówień wygłoszonych przez papieża podczas wizyty w Łodzi.
Papież Jan Paweł II odwiedził Łódź 13 czerwca 1987 r. Była to jego trzecia pielgrzymka do Polski. Najważniejszym momentem mszy na łódzkim lotnisku była Pierwsza Komunia Święta 1556 dzieci. Papież osobiście udzielił tego sakramentu 100 dzieciom. Podczas wizyty w łódzkiej katedrze Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami łódzkiej kultury i nauki, a później odwiedził zakłady "Uniontex".
Po raz pierwszy podczas pontyfikatu papież spotkał się wtedy z pracownikami na terenie ich zakładu pracy. W kwietniu 2003 r. Rada Miasta Łodzi podjęła uchwałę o nadaniu Janowi Pawłowi II tytułu "Honorowego Obywatela Miasta Łodzi".
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.