W dniach 13-16 czerwca będzie przebywał w Polsce zwierzchnik niemieckich ewangelików, prezes Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec – ks. Nikolaus Schneider. Będzie mu towarzyszyła delegacja z Ewangelickiego Kościoła Nadrenii, którego prezydentem/biskupem jest ks. Schneider.
Dziś w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej w Warszawie, ks. Schneider spotkał się z władzami Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, władzami Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Tego samego dnia po zwiedzaniu Starego Miasta, ok. godz. 17.00 odwiedzi Parafię Ewangelicko-Augsburską św. Trójcy przy pl. Małachowskiego.
Z kolei we wtorek ok. 9.30 delegacja EKD złoży wizytę Szefowi Kancelarii Prezydenta – Jackowi Michałowskiemu. Kolejne spotkanie, tym razem z Rabinem Polski Michaelem Schudrichem odbędzie się ok. godz. 11.00 w warszawskiej siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Następnie przewodniczący Rady EKD złoży wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Około godz. 16.00 prezes Schneider spotka się z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej. Na wieczór przewidziane jest z kolei spotkanie z Ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec Rüdigerem Freiherrem von Fritschem.
W środę delegacja uda się do Zelowa do miejscowej parafii ewangelicko-reformowanej, gdzie spotka się z biskupem Kościoła Ewangelicko-Reformowanego – ks. Markiem Izdebskim oraz z władzami miast Zelów i Bełchatów. Wieczorem w Oświęcimiu odbędą się rozmowy z zarządem i wolontariuszami organizacji Akcja Znaku Pokuty - Służby dla Pokoju.
W czwartek delegacja EKD z prezesem Schneiderem zwiedzi teren Obozu Koncentracyjnego Auschwitz i złoży wieniec pod Blokiem 11. Na tym zakończy się wizyta zwierzchnika niemieckich ewangelików w Polsce.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.