Na mocy tej ustawy język śląski stałby się drugim obok kaszubskiego językiem regionalnym w Polsce. W kwietniu ustawę poparły ugrupowania wchodzące w skład koalicji rządzącej, przeciw głosowały PiS i Konfederacja.
Projekt Sejm przyjął pod koniec kwietnia, następnie został przyjęty przez Senat. Dziś Kancelaria Prezydenta poinformowała na platformie X, że "Andrzej Duda odmówił podpisania nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym i przekazał Sejmowi ustawę do ponownego rozpatrzenia".
Kancelaria Prezydenta, powołując się na opinie ekspertów, poinformowała: "przeważa stanowisko, że gwary śląskie są gwarami języka polskiego, a dialekt śląski, na który się one składają, jest takim samym dialektem języka polskiego, jak np. dialekt małopolski, wielkopolski i mazowiecki".
W narodowym spisie powszechnym w 2021 r. narodowość śląską zadeklarowały 596 224 osoby. Używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467 145 osób, a spośród nich 54 957 - jako jedynego.
Przeczytaj komentarz Franciszka Kucharczaka:
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.