Na mocy tej ustawy język śląski stałby się drugim obok kaszubskiego językiem regionalnym w Polsce. W kwietniu ustawę poparły ugrupowania wchodzące w skład koalicji rządzącej, przeciw głosowały PiS i Konfederacja.
Projekt Sejm przyjął pod koniec kwietnia, następnie został przyjęty przez Senat. Dziś Kancelaria Prezydenta poinformowała na platformie X, że "Andrzej Duda odmówił podpisania nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym i przekazał Sejmowi ustawę do ponownego rozpatrzenia".
Kancelaria Prezydenta, powołując się na opinie ekspertów, poinformowała: "przeważa stanowisko, że gwary śląskie są gwarami języka polskiego, a dialekt śląski, na który się one składają, jest takim samym dialektem języka polskiego, jak np. dialekt małopolski, wielkopolski i mazowiecki".
W narodowym spisie powszechnym w 2021 r. narodowość śląską zadeklarowały 596 224 osoby. Używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467 145 osób, a spośród nich 54 957 - jako jedynego.
Przeczytaj komentarz Franciszka Kucharczaka:
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.