Jest ich pięć, a na swoje imiona czekały od kilku dziesięcioleci. Idzi, Stefan, Karol, Konstantyna i Stella - tak nazywać się będą akademiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, najstarszego uniwersytetu w Lublinie.
Cała procedura na ogłoszenie imion, które na stałe zostaną nadane poszczególnym domom akademickim trwała blisko miesiąc. Najpierw w maju studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przez ponad tydzień mogli zgłaszać swoje pomysły na imiona poszczególnych domów studenckich na terenie Lublina i Stalowej Woli, gdzie KUL ma swoją filię. Wyniki obu konkursów zostały ogłoszone podczas eventu „BBQ międzynarodowo, międzykulturowo i domowo - akcja integracja”, w środowy wieczór 12 czerwca.
- Na konkurs „Nazwijmy Domy Studenckie KUL” wpłynęło ponad 60 propozycji zgłoszonych przez studentów. To historyczny moment. KUL ma niemal 106 lat i wreszcie uniwersyteckie Domy Studenckie mają swe imiona, które nawiązują do wielkich i ważnych postaci KUL - zaznaczyła prof. Beata Piskorska, prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju KUL, która przewodniczyła kapitule konkursowej.
Swoje oryginalne i kreatywne pomysły na nazwy poszczególnych domów akademickich w terminie od 20 do 27 maja mogli zgłaszać studenci KUL. Każdy uczestnik miał prawo do zgłoszenia po jednej propozycji nazwy dla wybranego budynku Domów Studenckich KUL, ponadto oprócz zaproponowania nazwy należało dodać także pisemne, krótkie uzasadnienie dla wybranej nazwy.
Decyzją jury akademiki otrzymają następujące imiona:
Męski Dom Studencki przy ul. Niecałej - „Idzi” (autor propozycji Mikołaj Mariańczyk)
Dom Studencki przy ul Konstantynów 1A - „Stefan” (Maria Kochman)
Męski Dom Studencki przy ul. Konstantynów 1B - „Karol” (Marta Ślusarczyk)
Żeński Dom Studencki przy ul Konstantynów 1D - „Konstantyna” (Klaudia Jaroszuk),
Dom Studencki w Stalowej Woli - „Stella” (Kinga Dybka).
Historia akademików KUL sięga 1948 r. Z inicjatywy ks. rektora Antoniego Słomkowskiego zakupiono od pp. Żulińskich resztówkę majątku Konstantynów. Posiadłość o wielkości ok. 15 ha obejmowała drewniany dworek, zabudowania gospodarcze, park, ogród warzywny i owocowy. Rektor zaplanował, że na tym terenie uprawiane będą warzywa zasilające uczelnianą stołówkę, oraz że wybudowane zostaną pierwsze akademiki dla coraz liczniej napływających na KUL studentów. Dziewczęta uczące się na KUL już w 1948 r. zamieszkały w dzisiejszym sercu Kampusu - Dworku Staropolskim. W 1951 r. rozpoczęto budowę nowego domu - bloku A - pierwszego domu akademickiego dla studentek KUL, a w roku następnym - drugiego budynku - bloku B. Do zwolnionego Dworku Staropolskiego wprowadzili się zaś asystenci pracujący na uczelni.
Tego samego dnia, w czasie spotkania integracyjnego „BBQ międzynarodowo, międzykulturowo i domowo - akcja integracja” ogłoszono także wyniki konkursu na autora muralu, który powstanie na kampusie „Poczekajka”.
Wielkoformatowe malowidło ma nawiązywać do Lublina, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a także do wielkiego profesora uczelni - kard. Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.
Na konkurs wpłynęły 23 projekty przygotowane przez studentów KUL. Zwyciężył projekt Aleksandry Lalik, studentki III roku architektury krajobrazu. Komisja przyznała wyróżnienie Karolinie Kawalec (architektura krajobrazu, III rok) oraz Patrycji Grzymek (zarządzanie I stopnia, II rok).
- Gratuluję młodym architektom. Wiem, jak to dla nich ważne, że mogą mieć swój wkład w tworzenie aranżacji dla uniwersytetu. Pozostaną one przecież na wiele lat - podkreśliła prof. Ewa Trzaskowska.
Zwycięzców obydwu konkursów ogłoszono 12 czerwca 2024 podczas międzynarodowego, międzykulturowego i domowego spotkania przy Dworku Staropolskim na Konstantynowie. Wydarzeniu towarzyszyły prezentacje muzyczne.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia około 6 tysięcy z nich otrzymało paczki.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.
Ratownicy w środę kontynuowali poszukiwania osób uwięzionych w ruinach domów.