Reklama

Bliskie Kresy - GN 25

W tegoroczne wakacje zapraszamy czytelników „Gościa” na wyprawę po Kresach: po miastach ważnych dla narodowej historii, opisanych w literaturze, choć przez współczesnych może nieco zapomnianych. Sprawdzamy, jak dziś wygląda życie, tam gdzie przed laty biło serce Polski. Poza tym w numerze:

Reklama

Tylko przed Bogiem [ks. Tomasz Jaklewicz]

„Co może nas, kapłanów i świeckich, wyrwać z rutyny, z obojętności?” – pyta ks. Tomasz Jaklewicz, wyjaśniając: „Jan Paweł II i Benedykt XVI podpowiadają skuteczny środek pobudzający: adoracja Eucharystii – trwanie przed Najświętszym Sakramentem, także poza Mszą świętą”. Świadectwa o umiłowaniu Eucharystii przez Jana Pawła II oraz cytowane słowa obu papieży zachęcają do adoracji Najświętszego Sakramentu. Wyjaśnia również znaczenie słowa tabernakulum, które „jest namiotem obecności Boga, w wiejskim kościółku, w szpitalnej kaplicy czy we wspaniałej katedrze”.

 

Tajemnica Medjugorie [Joanna Bątkiewicz-Brożek]

Już trzydzieści lat trwa fenomen Medjugorie. Przez ten czas widzący byli poddawani różnorakim badaniom i testom, mającym na celu sprawdzenie autentyczności objawień Matki Bożej. Kościół z zasady czeka z orzeczeniami na ich zakończenie, jednak o. Salvatore Perrella, członek watykańskiej komisji ds. Medjugorie, stwierdza: „Mogę powiedzieć tylko tyle, że ta zasada niekoniecznie musi zaistnieć w przypadku Medjugorie”. Joannie Bątkiewicz-Brożek opowiada o pracach komisji: „To rodzaj pielgrzymki i śledztwa zarazem”.

 

Akta i fakty [Andrzej Grajewski]

„Tekst Cezarego Gmyza w „Uważam Rze” (nr 19/2011) nie poszerza wiedzy na temat kontaktów śp. abp. Józefa Życińskiego z SB. Wiele zaś w nim insynuacji, stygmatyzujących zmarłego metropolitę” – pisze Andrzej Grajewski. Punkt po punkcie odnosi się do postawionych we wspomnianym artykule tez, oddzielając fakty od interpretacji autora. Przypomina również że kwestia agentury wśród duchowieństwa jest niezwykle trudna do badania ze względu na stan bazy źródłowej oraz rozwiązania przyjęte przez SB w latach 70., które polegały m.in. na bardzo luźnych kryteriach przy ewidencjonowaniu tej agentury.

 

Ośloterapia [Agata Puścikowska]

„Ze wschodu, przez pola, między wsią a wsią, szło sześciu bezdomnych, trzy oślice, jeden kapucyn i jedna wolontariuszka z kapucyńskiej fundacji. Ludzie stawali na werandach jak kamienne posągi, otwierali szeroko oczy i rozdziawiali w oślim niedowierzaniu usta” – pisze Agata Puścikowska o niezwykłej pielgrzymce na Święty Krzyż. Dzieli się z czytelnikami „Gościa” wzruszającą relacją z podróży, w której osły uczą ludzi Bożych dróg.

 

Jestem tatą – to moja kariera [Agata Puścikowska]

„Sporo mówi się o tym, jak trudno mamom pogodzić pracę zawodową z wychowywaniem dzieci. O łączeniu pracy zawodowej z ojcostwem właściwie się nie słyszy” – bardzo trafnie stwierdza Krzysztof Ziemiec. Przy okazji Dnia Ojca Agata Puścikowska ustawia reflektor na ojców właśnie: „Znani i lubiani, przede wszystkim ojcowie, a w kolejnych życiowych rolach – aktorzy, pisarz i dziennikarz, mówią o swoim ojcostwie i o tym, jak pracę zawodową łączyć z odpowiedzialnością za rodzinę i dzieci”. Wypowiada się wspomniany już Krzysztof Ziemiec a także: Paweł Juchniewicz, Andrzej Mastalerz i Dariusz Kowalski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama