Nowa ewangelizacja, realizacja charyzmatu misyjnego oraz owocna formacja seminaryjna – to cele wybranego na 3. kadencję, prowincjała Zgromadzenia Ducha Świętego w Polsce o. Andrzeja Wichowskiego CSSp.
Wyboru dokonano podczas obradującej w Bydgoszczy kapituły prowincjalnej. – Sześć lat temu tworzyliśmy pewne plany. Próbowaliśmy określić kierunki pierwszorzędnych działań. Pamiętam, że jednym z moich podstawowych założeń było to, aby nie zepsuć niczego, co zostało do tej pory zrobione i małymi krokami realizować to, do czego została powołana polska prowincja Zgromadzenia Ducha Świętego – nakaz misyjny Chrystusa w takiej mierze, w jakiej jest nam to dane. Nasza obecność w Polsce usprawiedliwiona zaangażowaniem na rzecz tych, którzy podejmują posługę misyjną w różnych zakątkach świata. Od samego początku postanowiliśmy pracować na rzecz misjonarzy i współpracować z nimi – powiedział.
W kolejnej, już trzeciej kadencji przełożony polskiej prowincji chciałby skupić się m.in. nad rozwojem „nowej ewangelizacji”. – Są kraje, w których dokonuje się dopiero pierwsza ewangelizacja. Sam zetknąłem się z takimi ludźmi, którzy nie słyszeli o Chrystusie, nie mieli pojęcia o chrześcijańskiej wierze, a żyli w centrum Europy. Musimy dzisiaj iść do przodu, podejmując zdecydowane działania. Nie możemy być przedstawicielami statycznego Kościoła, który okopie się na swojej pozycji i poprzestanie na tym, że będzie mu bezpiecznie. Powinniśmy nadążać za zmieniającymi się warunkami życia, by nie okazało się, że pozostajemy skansenem na mapie całego Kościoła powszechnego – dodał.
Ojciec Wichowski mówił także o rozwoju pracy formacyjnej w seminariach, a co za tym idzie, nad wzrostem powołań misyjnych. – Po latach doświadczeń, po rozmowach z różnymi formatorami wiem jedno, że najważniejszą rolę w pracy powołaniowej odgrywa postawa tych, którzy pragną, aby do ich instytutu czy diecezji przyszli nowi głosiciele Ewangelii. Po drugie ci, którzy pracują nad powołaniami, muszą być pasjonatami. Posługa formatora nie jest pracą „od do”, na etacie, ale wciąż i do końca – zakończył przełożony polskiej prowincji.
Ojciec Andrzej Wichowski CSSp urodził się 16 lipca 1958 r. w Nowym Dworze Mazowieckim k. Warszawy. Do Zgromadzenia Ducha Świętego wstąpił we wrześniu 1987 r. Studia filozoficzno-teologiczne odbywał w Wyższym Misyjnym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy i w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 stycznia 1994 r. w rodzinnej parafii w Pomiechowie k. Modlina, w diecezji płockiej z rąk bp. Romana Marcinkowskiego. Na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu obronił magisterium teologii w zakresie prawa kanonicznego. W latach 1994-1999 kontynuował specjalistyczne studia doktoranckie na Uniwersytecie we Fryburgu, w zakresie prawa zakonnego. W czasie studiów uniwersyteckich w Szwajcarii podejmował także pracę duszpasterską wśród tamtejszej Polonii.
Zgromadzenie Ducha Świętego zostało założone w 1703 r. we Francji przez księdza Klaudiusza Franciszka Poullart des Places. Jego charyzmatem jest praca misyjna wśród ludów, osób i grup najbardziej opuszczonych. Na świecie jest ponad trzy tysiące duchaczy, w tym ponad 70 Polaków. Misjonarze z Polski pracują w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Włoszech, Kanadzie, Meksyku, Paragwaju, Brazylii, Mauretanii, Senegalu, Kamerunie, RPA, a nawet na Mauritiusie i Madagaskarze.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.