Min. Sikorski spotkał się z szefem dyplomacji watykańskiej

W czasie swej dwudniowej wizyty w Rzymie w związku z przejęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski złożył wizytę w Watykanie.

Spotkał się tam z sekretarzem Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami abp Dominique Mambertim.

- Rozmawialiśmy o stosunkach polsko-watykańskich, które są doskonałe. Polska zabiega nie tylko o prawa chrześcijan, ale jest jednym z tych krajów, które przyznają się do chrześcijańskich korzeni, nie tylko polskiej, ale europejskiej tożsamości. Ze Stolicą Apostolską mówimy tym samym językiem wartości, troski o świat wartości, które muszą być obecne w rozwoju Unii Europejskiej - podsumował szef polskiej dyplomacji w rozmowie z dziennikarzami przed odlotem do Warszawy.

Na pytania, jakie są oczekiwania Stolicy Apostolskiej po polskiej prezydencji w UE, minister Sikorski odpowiedział, że „Stolica Apostolska nie od dziś zabiega o sprawy rodziny, które są nam tez bliskie, więc będziemy postulaty Stolicy Apostolskiej, tak jak zawsze, rozważać z najwyższą uwagą”. Jeśli chodzi o szanse przeniesienia tych postulatów na forum europejskie w najbliższym półroczu, to według szefa polskiej dyplomacji „będzie to zależało od konkretnych propozycji”, ale zadeklarował współdziałanie w tej kwestii ze Stolicą Apostolską.

Minister Sikorski zauważył, że jego poniedziałkowa wizyta w Watykanie „zbiegła się z dniem ogłoszenia przez prezydenta RP daty wyborów”. „To oczywiście i na nas polityków, i na innych uczestników życia społecznego nakłada szczególne obowiązki. Ja ufam wielowiekowej mądrości Kościoła, który wie, że za każdym razem, gdy angażował się w bieżącą politykę po stronie jakiejś jednej partii politycznej, przeważnie na tym tracił. Więc liczymy na to, że podczas kampanii wyborczej w Polsce, wszyscy członkowie Kościoła hierarchicznego będą bronić wartości, będą wzywać nas, polityków, do troski o dobro wspólne, ale będą szanować chrześcijan, katolików we wszystkich partiach politycznych” - powiedział minister spraw zagranicznych.

Minister Sikorski poinformował też, że sprawę noty do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej w sprawie wypowiedzi o. Tadeusz Rydzyka uważa za „zamkniętą”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
16°C Sobota
wieczór
13°C Niedziela
noc
11°C Niedziela
rano
16°C Niedziela
dzień
wiecej »