Henryk Cichecki i Jolanta Wiśniewska to członkowie nowego zarządu Polskiego Radia - zdecydowała we wtorek KRRiT. Jednocześnie odrzuciła wniosek Rady Nadzorczej PR o powołanie Jarosława Hasińskiego na prezesa spółki.
Cichecki i Wiśniewska powołani zostali przez KRRiT na członków zarządu Polskiego Radia z dniem 12 lipca. Oznacza to, że od wtorku radio ma dwuosobowy zarząd, nie ma jednak prezesa.
Hasińskiego, kierującego Polskim Radiem od listopada 2009 r., na stanowisko prezesa w nowym zarządzie RN rekomendowała w ubiegłym tygodniu. Jak powiedział PAP przewodniczący Rady Stanisław Jędrzejewski, przeciwko tej decyzji opowiedziało się wówczas trzech z siedmiu jej członków. Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do RN wynika, że przeciw Hasińskiemu zagłosowali wówczas Jędrzejewski (rekomendowany do rady przez resort kultury), Katarzyna Zielińska (rekomendowana przez Ministerstwo Skarbu Państwa) i Marzenna Wojciechowska (wieloletni członek Komisji Prawa Autorskiego przy MKiDN).
Hasiński to b. dyrektor poznańskiego ośrodka TVP oraz szef Agencji Produkcji Audycji Telewizyjnych za prezesury Roberta Kwiatkowskiego. Współtworzył też i był jednym z dyrektorów w prywatnej, regionalnej Telewizji Silesia. Funkcję prezesa zarządu Polskiego Radia sprawuje od listopada 2009 r.
Henryk Cichecki od marca jest członkiem RN TVP, w latach 90. był członkiem zarządu Polskiego Radia, zasiadał też w RN "Radia dla Ciebie". Jolanta Wiśniewska w latach 90. była redaktor naczelną Radia "Eska", związana także z Radiem "Solidarność" i RMF FM.
Jak powiedział PAP przewodniczący KRRiT Jan Dworak, decyzja w sprawie niepowoływania Hasińskiego na stanowisko prezesa nie była jednomyślna - trzech z pięciu członków Krajowej Rady było przeciw jego kandydaturze, jedna głosowała za jego powołaniem, a jedna wstrzymała się od głosu. Aby Hasiński został prezesem spółki, jego kandydaturę musiałoby poprzeć czterech członków KRRiT - Krajowa Rada podejmuje uchwały większością 4/5 głosów.
W obecnym składzie - powołanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Sejm i Senat głosami PO, SLD i PSL, KRRiT działa od sierpnia 2010 r. Na jej czele stoi Jan Dworak, pozostali członkowie to: Krzysztof Luft (tak jak Dworak mianowany przez prezydenta), Sławomir Rogowski, Witold Graboś (obaj wybrani przez Sejm; zgłoszeni przez lewicę) i Stefan Pastuszka (wybrany przez Senat; zgłoszony przez PO członek PSL).
Jak powiedział Dworak, wtorkowa decyzja KRRiT oznacza, że RN PR powinna ogłosić kolejny konkurs na stanowisko prezesa spółki. "W tej chwili zarząd jest w odpowiednim składzie, żeby podejmować właściwe decyzje, jest dwoje członków zarządu, którzy mogą i przejmą obowiązki od zarządu, który przestaje pełnić swoją funkcję".
Zgodnie z ustawą o rtv zarząd Polskiego Radia liczy od jednego do trzech członków; według statutu PR, niedawno zatwierdzonego przez MSP - trzy osoby.
Przewodniczący RN PR powiedział PAP, że kolejny konkurs na prezesa prawdopodobnie zostanie ogłoszony wkrótce.
Decyzja KRRiT w sprawie zarządu Polskiego Radia może być jedną z ostatnich w jej obecnym składzie. We wtorek prezydent Bronisław Komorowski ma ogłosić swoją decyzję w sprawie ewentualnego wygaśnięcia kadencji wszystkich jej członków. Wcześniej opowiedziały się za tym Sejm i Senat. Jeśli prezydent podtrzyma decyzję parlamentu, kadencja KRRiT wygaśnie w czwartek. Jak powiedział PAP Dworak, gdyby tak się stało, do czasu powołania następnej KRRiT, obecna Rada będzie podejmować decyzje jedynie w "niezbędnym zakresie".
W konkursie na członków zarządu Polskiego Radia wystartowało łącznie 26 osób. Jedna osoba odpadła z przyczyn formalnych, a kolejne 13 nie zostało zakwalifikowanych do przesłuchań przez Radę Nadzorczą. Z pozostałych osób trzy kandydowały na prezesa Polskiego Radia, a dziesięć na członków jego zarządu (jedna osoba złożyła aplikacje na oba stanowiska).
Poza Hasińskim było jeszcze dwóch kandydatów na prezesa spółki. Jednym z nich był członek obecnego zarządu Władysław Bogdanowski - b. prezes Radia Olsztyn, działacz Stowarzyszenia Radia Publicznego w Polsce. Jako jedyny startował też w konkursie na członka zarządu PR. Kolejnym kandydatem był Andrzej Siezieniewski, który kierował Polskim Radiem w latach 2002-2006. Wcześniej, od 1998 r. był członkiem zarządu spółki, szefował też Informacyjnej Agencji Radiowej.
Od listopada 2009 r. zarząd Polskiego Radia tworzyli: prezes Jarosław Hasiński oraz Paweł Majcher, Wojciech Poczachowski, Dariusz Sienkiewicz i Władysław Bogdanowski.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.