Reklama

Polskie Radio bez prezesa

Henryk Cichecki i Jolanta Wiśniewska to członkowie nowego zarządu Polskiego Radia - zdecydowała we wtorek KRRiT. Jednocześnie odrzuciła wniosek Rady Nadzorczej PR o powołanie Jarosława Hasińskiego na prezesa spółki.

Reklama

Cichecki i Wiśniewska powołani zostali przez KRRiT na członków zarządu Polskiego Radia z dniem 12 lipca. Oznacza to, że od wtorku radio ma dwuosobowy zarząd, nie ma jednak prezesa.

Hasińskiego, kierującego Polskim Radiem od listopada 2009 r., na stanowisko prezesa w nowym zarządzie RN rekomendowała w ubiegłym tygodniu. Jak powiedział PAP przewodniczący Rady Stanisław Jędrzejewski, przeciwko tej decyzji opowiedziało się wówczas trzech z siedmiu jej członków. Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do RN wynika, że przeciw Hasińskiemu zagłosowali wówczas Jędrzejewski (rekomendowany do rady przez resort kultury), Katarzyna Zielińska (rekomendowana przez Ministerstwo Skarbu Państwa) i Marzenna Wojciechowska (wieloletni członek Komisji Prawa Autorskiego przy MKiDN).

Hasiński to b. dyrektor poznańskiego ośrodka TVP oraz szef Agencji Produkcji Audycji Telewizyjnych za prezesury Roberta Kwiatkowskiego. Współtworzył też i był jednym z dyrektorów w prywatnej, regionalnej Telewizji Silesia. Funkcję prezesa zarządu Polskiego Radia sprawuje od listopada 2009 r.

Henryk Cichecki od marca jest członkiem RN TVP, w latach 90. był członkiem zarządu Polskiego Radia, zasiadał też w RN "Radia dla Ciebie". Jolanta Wiśniewska w latach 90. była redaktor naczelną Radia "Eska", związana także z Radiem "Solidarność" i RMF FM.

Jak powiedział PAP przewodniczący KRRiT Jan Dworak, decyzja w sprawie niepowoływania Hasińskiego na stanowisko prezesa nie była jednomyślna - trzech z pięciu członków Krajowej Rady było przeciw jego kandydaturze, jedna głosowała za jego powołaniem, a jedna wstrzymała się od głosu. Aby Hasiński został prezesem spółki, jego kandydaturę musiałoby poprzeć czterech członków KRRiT - Krajowa Rada podejmuje uchwały większością 4/5 głosów.

W obecnym składzie - powołanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Sejm i Senat głosami PO, SLD i PSL, KRRiT działa od sierpnia 2010 r. Na jej czele stoi Jan Dworak, pozostali członkowie to: Krzysztof Luft (tak jak Dworak mianowany przez prezydenta), Sławomir Rogowski, Witold Graboś (obaj wybrani przez Sejm; zgłoszeni przez lewicę) i Stefan Pastuszka (wybrany przez Senat; zgłoszony przez PO członek PSL).

Jak powiedział Dworak, wtorkowa decyzja KRRiT oznacza, że RN PR powinna ogłosić kolejny konkurs na stanowisko prezesa spółki. "W tej chwili zarząd jest w odpowiednim składzie, żeby podejmować właściwe decyzje, jest dwoje członków zarządu, którzy mogą i przejmą obowiązki od zarządu, który przestaje pełnić swoją funkcję".

Zgodnie z ustawą o rtv zarząd Polskiego Radia liczy od jednego do trzech członków; według statutu PR, niedawno zatwierdzonego przez MSP - trzy osoby.

Przewodniczący RN PR powiedział PAP, że kolejny konkurs na prezesa prawdopodobnie zostanie ogłoszony wkrótce.

Decyzja KRRiT w sprawie zarządu Polskiego Radia może być jedną z ostatnich w jej obecnym składzie. We wtorek prezydent Bronisław Komorowski ma ogłosić swoją decyzję w sprawie ewentualnego wygaśnięcia kadencji wszystkich jej członków. Wcześniej opowiedziały się za tym Sejm i Senat. Jeśli prezydent podtrzyma decyzję parlamentu, kadencja KRRiT wygaśnie w czwartek. Jak powiedział PAP Dworak, gdyby tak się stało, do czasu powołania następnej KRRiT, obecna Rada będzie podejmować decyzje jedynie w "niezbędnym zakresie".

W konkursie na członków zarządu Polskiego Radia wystartowało łącznie 26 osób. Jedna osoba odpadła z przyczyn formalnych, a kolejne 13 nie zostało zakwalifikowanych do przesłuchań przez Radę Nadzorczą. Z pozostałych osób trzy kandydowały na prezesa Polskiego Radia, a dziesięć na członków jego zarządu (jedna osoba złożyła aplikacje na oba stanowiska).

Poza Hasińskim było jeszcze dwóch kandydatów na prezesa spółki. Jednym z nich był członek obecnego zarządu Władysław Bogdanowski - b. prezes Radia Olsztyn, działacz Stowarzyszenia Radia Publicznego w Polsce. Jako jedyny startował też w konkursie na członka zarządu PR. Kolejnym kandydatem był Andrzej Siezieniewski, który kierował Polskim Radiem w latach 2002-2006. Wcześniej, od 1998 r. był członkiem zarządu spółki, szefował też Informacyjnej Agencji Radiowej.

Od listopada 2009 r. zarząd Polskiego Radia tworzyli: prezes Jarosław Hasiński oraz Paweł Majcher, Wojciech Poczachowski, Dariusz Sienkiewicz i Władysław Bogdanowski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KRRIT, MEDIA, OPIS, RADIO

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama