Podczas swego wakacyjnego pobytu w Castel Gandolfo Benedykt XVI pracuje nie tylko nad trzecią częścią „Jezusa z Nazaretu” – poświęconą ewangeliom dzieciństwa, ale także adhortacją podsumowującą Synod dla Afryki oraz kolejną encykliką – o wierze – twierdzi na łamach dziennika „Il Foglio”, Paolo Rodari.
Włoski watykanista przypomina, że Benedykt XVI napisał już encykliki o miłości (Deus caritas es) i nadziei (Spe salvi) a także miłosierdziu chrześcijańskiemu (Caritas in veritate), a w przyszłym roku mija dwadzieścia lat od opublikowania przez Jana Pawła II Katechizmu Kościoła Katolickiego. Jego zdaniem 11 października 2012 – dwudziesta rocznica podpisania Katechizmu – w przypadku szybkiego ukończenia tej encykliki – to przypuszczalna data jej podpisania.
Rodari zauważa, że kwestia wiary zawsze była bardzo istotna w życiu ks. kard. Josepha Ratzingera, przed jego wyborem na Stolicę Piotrową, tym bardziej, że przez ponad 23 lata kierował Kongregacją Nauki Wiary, a w 1968 r. opublikował „Wprowadzenie do chrześcijaństwa” – zbiór wykładów na temat wyznania wiary apostolskiej, a w 1985 „Raport o stanie wiary” a także szereg innych dzieł. Kard. Ratzinger mówił w nich o wierze i jej relacji ze współczesnością, a zwłaszcza aktualnych wyzwaniach jakie współczesność stawia przed Kościołem. Pobyt Ojca Świętego w Castel Gandolfo potrwa do końca września. W tym czasie opuści on swą letnią rezydencję jedynie w dniach 18-21 sierpnia, by udać się do Madrytu na Światowe Dni Młodzieży, 11 września do Ankony, na Włoski Kongres Eucharystyczny oraz 22-25 września z podróżą oficjalną do Niemiec (Berlin; Erfurt, Fryburg Bryzgowijski). W sierpniu papież przyjmować też będzie wiernych na audiencjach ogólnych, pod koniec sierpnia spotka się w Castel Gandolfo ze swymi byłymi uczniami, z tzw. „Ratzinger Schülerkreis”, by mówić o wyzwaniach nowej ewangelizacji.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.