Reklama

Za wcześnie na szkołę - GN 28

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty uchwalona w 2009 r. wywołała negatywną reakcję rodziców. „Rodzice nie chcą obowiązkowo posyłać 6-latków do szkoły” – stwierdza Stefan Sękowski na podstawie rozmów z rodzicami, którzy zebrali 330 tys. podpisów przeciwko obniżeniu wieku szkolnego. Poza tym w numerze:

Reklama

Melduję posłusznie [Marcin Jakimowicz]

Marcin Jakimowicz, pisząc o „posłuszeństwie” w Kościele, stwierdza, że katolicy „na pewno powinni odkurzyć to słowo”. Pisze o problemach związanech z posłuszeństwem w klasztorach, a także o posłuszeństwie kapłanów i wiernych w stosunku do biskupa, np. kiedy parafianie nie przyjmują decyzji o przeniesieniu swojego proboszcza. Przywołuje również myśl św. Augustyna: „Nic nie jest tak dobre dla duszy jak posłuszeństwo”. A do czego prowadzi nieposłuszeństwo? – „Podzielona społeczność miasteczka, eskalacja oskarżeń i pustka, którą trudno zapełnić” – zauważa Jakimowicz.

 

Reporter i świadek [Andrzej Grajewski]

„Czy dziennikarz po latach, sam będąc w komfortowej sytuacji, może dokonywać moralnych ocen ludzi, którzy znaleźli się w środku piekła?” – stawia pytanie Andrzej Grajewski, odnosząc się do dyskusji toczonej na łamach „Tygodnika Powszechnego” o postawie polskich pallotynów, w tym ks. Stanisława Filipka, podczas wojny w Rwandzie. Grajewski opisuje przebieg wydarzeń, przywołując wspomnienia ks. Filipka i twierdzenia Wojciecha Tochmana, reportera, który sugeruje, że „polscy duchowni ponoszą moralną odpowiedzialność za zbrodnie”.

 

Na tropach Mariusza Dz. [Agata Puścikowska]

„Mariusz Dzierżawski w sprawie życia nie uznaje kompromisów, dlatego walczy o całkowity zakaz aborcji” – Agata Puścikowska kreśli sylwetkę inicjatora obywatelskiego projektu antyaborcyjnego. „Sprzątać nie lubi. Ogrywa w tenisa. Ma trzy córki z których jedna... kontestuje jego działania. A działania – poznała cała Polska. Bo za obywatelskim projektem antyaborcyjnym stoi właśnie on.”

 

Skrwawione ziemie [Andrzej Grajewski]

„Timothy Snyder w książce o Europie między Hitlerem i Stalinem uświadamia, że tereny I Rzeczypospolitej były obszarem największego kataklizmu w dziejach ludzkości” – recenzuje książkę „Skrwawione ziemie” Andrzej Grajewski, pisząc, że autor wiele miejsca w swej książce „poświęca cierpieniom Polaków, zarówno w czasie okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej”. Grajewski stwierdza, że „amerykański uczony przywraca nam pamięć o naszej tragedii, ale także niezłomności i woli życia”.

 

Posłuchaj zapowiedzi audio

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama