Parlament Węgier uchwalił 13 lipca zmiany w ustawodawstwie dotyczącym Kościołów i wyznań. Z dotychczasowych ponad 300 wspólnot wyznaniowych, uznawanych przez państwo, będzie ich tylko 14.
Zgłoszone przez konserwatywny rząd premiera Viktora Orbána nowe przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2012, zostały łatwo przegłosowane w parlamencie, gdyż koalicja rządowa ma tam ponad 2/3 posłów.
Oficjalne uznanie państwowe pozwala 14 Kościołom i związkom religijnym ubiegać się o dotacje publiczne.
Oprócz pięciu wyznań tradycyjnych i skupiających najwięcej członków: Kościołów – katolickiego, reformowanego, luterańskiego i prawosławnego oraz judaizmu – parlament uznał także m.in. Kościół Wiary. Jest to niezależna wspólnota protestancka, należąca do nurtu charyzmatyczno-zielonoświątkowego, powstała w 1979, która w czasach komunistycznych, aż do roku 1989, działała w głębokim podziemiu.
Oprócz wspomnianych 14 Kościołów i religii, uznanych oficjalnie, inne związki i wspólnoty, jeśli będą chciały uzyskać podobny status, będą odtąd musiały zwrócić się z odpowiednią prośbą do parlamentu. To on rozstrzygnie, czy dana organizacja zasługuje na takie uznanie czy nie, przy czym do podjęcia wiążącej uchwały w tej sprawie potrzeba będzie tzw. większość kwalifikowana, tzn. głosy ponad 2/3 posłów.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.