Archidiecezja dogadała się z państwem

W środę, 13 lipca, przedstawiciele Gdańska oraz Archidiecezji Gdańskiej podpisali umowę sprzedaży działki zlokalizowanej przy ul. Brzegi.

Podpisanie umowy jednoznaczne jest ze zrzeczeniem się przez Archidiecezję Gdańską wszelkich praw i roszczeń majątkowych do nieruchomości stanowiącej część Parku Oliwskiego. Umowę sprzedaży nieruchomości podpisał biskup pomocniczy Ryszard Kasyna, ks. Henryk Kilaczyński oraz Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska. Jak informuje gdański magistrat „oświadczenie o zrzeczeniu się przez Archidiecezję Gdańską wszelkich praw i roszczeń majątkowych do nieruchomości stanowiącej część Parku Oliwskiego jest integralną częścią umowy sprzedaży podpisanej dziś przez przedstawicieli Miasta Gdańska i Archidiecezji Gdańskiej. Działka zlokalizowana przy ul. Brzegi sprzedana została Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Ignacego Loyoli z zastosowaniem bonifikaty”.

– Umowa sprzedaży w trybie bezprzetargowym z zastosowaniem 99 proc. bonifikaty na rzecz Parafii Rzymsko- Katolickiej pw. św. Ignacego Loyoli w Gdańsku dotyczy niezabudowanej nieruchomości gruntowej, położonej w rejonie ulicy Brzegi, w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza – mówi Anna Dobrowolska z biura prasowego gdańskiego Urzędu Miasta. Dodaje, że "działka została sprzedana na cele działalności sakralnej, z przeznaczeniem do łącznego zagospodarowania z obecnym terenem kościoła i parafii”. Sprzedana działka ma wielkość 3338 m2.

Dobrowolska przypomina, że „Archidiecezja Gdańska mogłaby dochodzić praw i roszczeń majątkowych do nieruchomości stanowiącej część Parku Oliwskiego w oparciu o decyzję Dyrektora Wydziału ds. Wyznań Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku z dnia 23 lutego 1990 roku. Stwierdzała ona, że na własność ówczesnej Diecezji Gdańskiej Kościoła Katolickiego przeszła nieruchomość leżąca pomiędzy południowym murem pocysterskim, a ulicą Armii Radzieckiej w Gdańsku Oliwie. Podpisanie umowy wyeliminowało groźbę utraty powszechnego dostępu do całości Parku Oliwskiego cieszącego się wielką popularnością, nie tylko wśród gdańszczan”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
18°C Wtorek
dzień
18°C Wtorek
wieczór
17°C Środa
noc
16°C Środa
rano
wiecej »