W Jemenie 10 osób zginęło w zamachu

Uzbrojeni mężczyźni wspierający protestujących, którzy chcą obalić prezydenta Jemenu Alego Abd Allaha Salaha, zabili w piątek w Taizzie miejscowego szefa służb bezpieczeństwa i jego dwóch ochroniarzy. Zginęło też siedmiu cywilów w czasie ostrzału z moździerzy.

Poinformował o tym przedstawiciel lokalnych władz, na którego powołuje się agencja Reuters.

Przedstawiciel władz Taizzu podał, że uzbrojeni napastnicy z plemion przeciwnych reżimowi Salaha zorganizowali zasadzkę na samochód, którym jechał szef sił bezpieczeństwa w rejonie. Podczas zasadzki ciężko ranni zostali też członkowie jego świty oraz czterej napastnicy i trzej cywile.

Według agencji AFP podczas ostrzału miasta przez Gwardię Republikańską wierną Salahowi zginęło siedmiu cywilów, a 30 zostało rannych. Wcześniej miało tam dojść do starć wojska z plemionami. Rannych zostało co najmniej 37 osób.

Na ulice Taizzu, który jest trzecim do wielkości miastem Jemenu i kolebką protestów przeciwko Salahowi, wyległo po piątkowych modlitwach do 7 tys. manifestujących. Jeszcze więcej protestowało w stołecznej Sanie.

Protesty przeciwko Salahowi trwają od pół roku; sparaliżowały one kilka miast jemeńskich, a szczególnie Taizz, gdzie uzbrojeni członkowie opozycji sporadycznie ścierają się z siłami rządowymi.

Na północy Jemenu siódmy dzień trwały walki między zajdyckimi rebeliantami, a zbrojnymi członkami głównej jemeńskiej partii opozycyjnej. Zginęło około 60 ludzi - podał ogólnoarabski dziennik "Al-Hajat".

Jemen ma granice długości 1500 km z Arabią Saudyjską i władze w Rijadzie obawiają się, by niepokoje jemeńskie nie przeniknęły przez granicę. W końcu 2009 roku Arabia Saudyjska przypuściła wojskową ofensywę przeciwko jemeńskim rebeliantom, którzy wcześniej na krótko wdarli się na jej terytorium. (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JEMEN, WOJNA, ZAMACHY

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  -1°C Czwartek
  rano
  1°C Czwartek
  dzień
  1°C Czwartek
  wieczór
  0°C Piątek
  noc
  wiecej »