– Odszedł człowiek niespotykanej wspaniałomyślności i ogromnej życzliwości. Nie tylko wyjaśniał Pismo, ale był również nauczycielem wiary, której głębia i prostota sprawiała, że doktryna chrześcijańska pozostawała żywa na wiele różnych nowych sposób – napisał w oświadczeniu arcybiskup Canterbury Rowan Williams, zwierzchnik Kościoła Anglii.
Ks. dr John Stott, anglikański teolog i jeden z pionierów ruchu ewangelikalnego, zmarł w wieku 90 lat. Zgon nastąpił w domu spokojnej starości dla anglikańskich duchownych w Lingfield. Otoczony był przez rodzinę i przyjaciół. – Odszedł spokojnie słuchając Pisma Świętego oraz Mesjasza G. F. Haendla – powiedzieli.
Bez przesady można powiedzieć, że John Stott był człowiekiem-instytucją ewangelikalnego chrześcijaństwa, ale także poza nim. Aktywnie angażował się w działalność teologiczną (był autorem 50 książek) oraz duszpasterską. Jego talent i wiedzę doceniali chrześcijanie, należący do różnych Kościołów. Ogromne znaczenie miało również jego zaangażowanie na rzecz międzynarodowego ruchu ewangelikalnego – to on tworzył jeden z najważniejszych dokumentów ruchu ewangelikalnego jak np. Zobowiązanie z Lozanny (1974) oraz Manifest z Manili (1989). Był również autorem preambuły do statutu Światowego Aliansu Ewangelicznego (1951).
Przyjaciel Boga
Ceniony był w kraju i zagranicą. – Jego wpływ sięgał wszystkich kontynentów, jednak przede wszystkim był przyjacielem Boga – napisał w oświadczeniu biskup Londynu Richard Chartres. W latach 1959 – 1991 był jednym z nadwornych kaznodziejów brytyjskiej królowej Elżbiety II, a Billy Graham nazwał go jednym z największych rzeczników ewangelikalnych chrześcijan na świecie, a przedstawiciele Światowego Aliansu Ewangelicznego nazwali go teologicznym architektem ich organizacji.
John Robert Walmsley Stott urodził się 27 kwietnia 1921r. Jego ojciec był fizykiem i agnostykiem, a matka luteranką. Początkowo Stott chciał zostać dyplomatą, jednak w wieku 17 lat przeżył nawrócenie i rozpoczął w 1939 roku studia teologiczne w Cambridge. W 1945 został wyświęcony na anglikańskiego księdza. Z czasem został proboszczem jednej z londyńskich parafii. W 2005 roku magazyn Time zaliczył go do 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.
***
Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl
Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.