Puste miejsca pojawiają się w quizach, krzyżówkach, testach, jak również w życiu codziennym. Czy mogą jednak takimi pozostać?
Zgaduj zgadula? Niekoniecznie! Wypełnianie luk w teście pod tytułem „życie” to praca rozłożona na lata. Ważną pomocą w tym uzupełnianiu jest słowo Boże, o czym przypomina ustanowiona w 2019 roku przez papieża Franciszka Niedziela Słowa Bożego, której celem jest to, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego” (Aperuit illis, 15). Tym razem ta niedziela jest obchodzona w ramach Roku Jubileuszowego 2025 pod hasłem: „Pokładam ufność w Twoim Słowie” (Ps 119,74). Jak zaznacza abp Rino Fisichella, Pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, „jest to wołanie nadziei: człowiek w chwilach udręki, ucisku, bezsensu woła do Boga i w Nim pokłada całą swoją nadzieję”.
Słuchanie, dzielenie się, życie i głoszenie słowa Bożego nie są zadaniem na jeden dzień, ale na całe nasze życie. Pomocne mogą być w tym różne inicjatywy biblijne w ciągu roku, dające możliwość ciągłej formacji uczniów Jezusa. Dlatego papież Franciszek zachęca: „Miejcie w zwyczaju nosić zawsze małą Ewangelię w kieszeni, w torbie, aby móc ją czytać w ciągu dnia”. Na rynku wydawniczym znajdziemy kilka wydań Nowego Testamentu czy Ewangelii, w poręcznych wydaniach, w wersjach kieszonkowych, które z łatwością zmieszczą się w naszej torebce czy plecaku i które możemy zawsze mieć przy sobie. Można posiadać Biblię w swoim telefonie, aby w każdej chwili mieć do niej dostęp. Istnieje wiele aplikacji i stron internetowych w różnych językach, nie tylko z Biblią, ale także z czytaniami liturgicznymi na każdy dzień. Chodzi o strony, na których można czytać lub słuchać słowo Boże, strony z komentarzami i rozważaniami biblijnymi.
Jeszcze bardziej popularnym sposobem poszukiwania biblijnych słów nadziei jest różaniec. Jest to modlitwa ewangeliczna o wyraźnej orientacji chrystologicznej, określona przez św. Jana Pawła II jako „streszczenie Ewangelii”. Różaniec pozwala wejść w medytację nad tajemnicami życia Jezusa w towarzystwie Matki Bożej. Aby medytacja miała podłoże biblijne i większą głębię, przydatne jest, aby po wypowiedzeniu tajemnicy różańcowej odczytać odpowiedni fragment biblijny. Stosowne jest, aby po zapowiedzeniu tajemnicy i proklamacji Słowa przez odpowiedni czas zatrzymać się i skupić na rozważanej tajemnicy, zanim rozpocznie się modlitwę ustną.
W Niedzielę Słowa Bożego warto uświadomić sobie, że słowo Pana nie ogranicza się jedynie do księgi, ale zawsze pozostaje żywe, stając się konkretnym i namacalnym znakiem nadziei. Opiera się ona o Boże obietnice, ponieważ „godny jest zaufania Ten, który dał obietnicę” (Hbr 10,23). On jest wszechmocny i miłosierny, dlatego nadzieja daje nam oparcie o pomoc Bożą w osiąganiu prawdziwego szczęścia. Słowo Boże jako słowo nadziei stanowi inspirację dla ludzkich słów, które mają nieść ze sobą dobre mówienie o innych, pocieszenie i przebaczenie. Tylko (albo aż!) tyle.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.