Reklama

Posłowie ws. skazanego na śmierć pastora

Przewodniczący parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji i Prześladowaniom Chrześcijan na Świecie oraz przedstawiciele organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie spotkali się w Warszawie z ambasadorem Islamskiej Republiki Iranu w Polsce Samadim Ali Lakizadehem.

Reklama

Trwająca ponad 2,5 godziny rozmowa dotyczyła skazanego w Iranie na śmierć protestanckiego pastora. Ambasador zadeklarował, że apel strony polskiej o ułaskawienie zostanie jak najszybciej przekazany prezydentowi Iranu. Spotkanie odbyło się z inicjatywy strony polskiej. Uczestniczyli w nim przewodniczący parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji i Prześladowaniom Chrześcijan na Świecie poseł Jan Filip Libicki oraz przedstawiciele organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie: ks. Tomasz Grzyb oraz dr Tomasz Korczyński. Dyskusję zdominowała sprawa skazania na śmierć za działalność ewangelizacyjną protestanckiego pastora Youcefa Nadarkhaniego .

Jak powiedział KAI dr Korczyński spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze, tym bardziej że Polska jest niezwykle szanowana w Iranie. Już na początku ambasador przyznał, że nie istnieje kraj idealny. „Jedynym miejscem, gdzie będzie wielka szczęśliwość dla człowieka, zgodnie z wiarą religii objawionej, jest niebo” - stwierdził Samadim Ali Lakizadeh.

Dyplomata zapewnił, że apel strony polskiej o ułaskawienie pastora zostanie możliwie jak najszybciej przekazany prezydentowi Iranu Mahmudowi Ahmadineżadowi. Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji i Prześladowaniom Chrześcijan na Świecie prześle także do ambasady Iranu w Polsce oficjalne pismo z Kancelarii Sejmu w obronie pastora i z prośbą o jego ułaskawienie. Dokument zawierać ma także listę innych osób prześladowanych z powodu wyznawanej wiary. Ambasador zapewnił, że list ten również trafi do prezydenta Iranu.

Dr Korczyński podkreślił, że w Iranie podejmowane są działania mające na celu uratowanie pastora. „Na razie sąd apelacyjny podtrzymał karę śmierci dla pastora. Teraz dużo zależeć będzie od prezydenta, który ma prawo łaski” - dodał.

Korczyński poinformował również, że to właśnie Kościoły protestanckie mają w Iranie największe problemy. „Dokonuje się aresztowań, przesłuchań, są najścia na domy modlitewne” - przypomniał. Inne wspólnoty, jak Kościół katolicki, ormiański, czy wyznawcy judaizmu cieszą się ogólnym szacunkiem. W całym Iranie istnieje ok. 200 kościołów i 75 synagog. Wśród ok. 70 mln obywateli 200 tys. to chrześcijanie, którzy dysponują trzema miejscami w irańskim parlamencie.

Przedstawiciel Pomocy Kościołowi w Potrzebie poinformował również, iż ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce zadeklarował gotowość do dalszych spotkań, jak również do przybycia na spotkanie parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji i Prześladowaniom Chrześcijan na Świecie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama