Metoda in vitro bezcześci życie nienarodzonego dziecka. W ten sposób do dyskusji o legalizacji sztucznego zapłodnienia w Kostaryce nawiązał papieski wysłannik na tamtejsze jubileuszowe obchody ku czci Matki Bożej Anielskiej.
Kard. Francisco Robles przypomniał w homilii o świętości życia od samego poczęcia. Stwierdził, że każda ludzka istota, już w okresie życia płodowego, jest niepowtarzalna i że należy ją przyjąć i otoczyć troską. „Poczęcie dziecka czy aborcja nie może być decyzją, która zapada między kobietą a jej lekarzem, z pominięciem samej poczętej istoty” – mówił meksykański purpurat.
Słowa kard. Roblesa odnosiły się do wydarzeń z ostatnich miesięcy w Kostaryce i naturalnie wzbudziły oburzenie środowisk feministycznych. W czerwcu tamtejszy parlament odrzucił projekt ustawy o tzw. wspomaganym zapłodnieniu jako niespójny. Natomiast 1 sierpnia do Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka wpłynął pozew przeciwko rządowi Kostaryki za zakazanie techniki zapłodnienia in vitro. Z kolei Kościół katolicki kilkakrotnie wypowiadał się przeciwko modyfikacji prawa w tym względzie, uważając tego rodzaju propozycje za przygrywkę do całej serii „reform” legislacyjnych z legalizacją aborcji na czele, o co uporczywie zabiegają niektóre organizacje międzynarodowe.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.