W Hiszpanii trwają już imprezy poprzedzające madryckie spotkanie. Ponad 3 tysiące młodzieży z 50 krajów przybyło do Loyoli, aby wziąć udział w Magis 2011 i przygotować się do Światowych Dni Młodzieży. Organizatorami spotkania są jezuici z Hiszpanii i Portugalii oraz żeńskie zgromadzenia zakonne o duchowości ignacjańskiej.
Magis 2011 to program specjalnie przygotowany dla młodych żyjących duchowością ignacjańską, którzy wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie. Do sanktuarium św. Ignacego w Loyoli przyjechało ponad 3 tys. osób z 50 krajów świata, w tym z Indii, Nigerii, Chile, Indonezji i Belgii. Uroczyste rozpoczęcie miało miejsce 5 sierpnia późnym wieczorem. Po powitaniu w różnych językach, grupa jezuitów z Portugalii wraz z młodzieżą przedstawiła spektakl prezentujący życie św. Ignacego w nawiązaniu do współczesnych czasów i wyzwań, jakie stają przed młodzieżą. „Był to wspaniały spektakl światła, muzyki, tańca i ognia; walka między dobrem i złem” – mówi Alejandro Labajos SJ, odpowiedzialny za muzykę Magis 2011.
Impreza odbywa się pod hasłem „Z Chrystusem w sercu świata” i dzieli się na trzy etapy: spotkanie w Loyoli (5-7 sierpnia), doświadczenia w grupach w różnych miejscach w Hiszpanii i Portugalii (8-15 sierpnia) oraz przyjazd do Madrytu (15 sierpnia) i udział w Światowych Dniach Młodzieży (16-21 sierpnia). Spotkanie w Loyoli ma na celu ożywienie duchowości ignacjańskiej oraz przygotowanie młodzieży do przeżycia kolejnych tygodni. Zakończy je uroczysta Msza, której będzie przewodniczył generał jezuitów, o. Adolfo Nicolás SJ. Dokona on symbolicznego rozesłania młodych pielgrzymów do różnych miejsc Hiszpanii i Portugalii przed Światowymi Dniami Młodzieży w Madrycie.
Wydarzenia Magis 2011 można śledzić na oficjalnej stronie internetowej: www.magis2011.org.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.