O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek - dwaj franciszkanie, którzy pracowali na misji w Pariacoto w peruwiańskich Andach - zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 roku przez terrorystów ze Świetlistego Szlaku. Wkrótce po ich męczeńskiej śmierci lokalny Kościół rozpoczął proces beatyfikacyjny misjonarzy, którego etap diecezjalny już się zakończył. Tworzone jest "positio".
Franciszkanie z Polski pracowali w Pariacoto w Andach, w parafii należącej do diecezji Chimbote. Parafia ta leży na wysokości od 1600 do 4500 m. n.p.m., obejmuje obszar ok. 1000 km, na którym rozsianych jest ok. 65 wiosek. W wyniku trudnych warunków ekonomicznych i skomplikowanej sytuacji politycznej w Peru nasiliły się działania grup przestępczych, dążące do wywołania powszechnej rewolucji. Najsilniejszą z tych grup była organizacja nosząca nazwę Świetlisty Szlak, która powstał ok. 1980 r., jako grupa o skrajnej ideologii marksistowsko-leninowskiej i maoistowskiej. Świetlisty Szlak niszczył wszelkie organizacje państwowe, społeczne i kościelne, aby wykazać bezsilność rządu, a przede wszystkim przygotować podwaliny pod nowe struktury polityczne.
Latem 1991 r. w parafii byli obecni tylko o. Zbigniew i o. Michał, trzeci misjonarz przebywał na urlopie w Polsce. Ojcowie otrzymali ostrzeżenie, że misji w Paraicoto grozi napad terrorystów. Nie przerwali jednak swej działalności religijnej, charytatywnej i społecznej. 9 sierpnia wieczorem w centrum katechetycznym odbywało się spotkanie z młodzieżą. Po Mszy św. do klasztoru przybyli terroryści, którzy aresztowali o. Zbigniewa i o. Michała i wywieźli w kierunku urzędu miejskiego. Jak wspominała towarzysząca misjonarzom w samochodzie zakonnica o. Berta terroryści w rozmowie z franciszkanami zarzucili im m.in., że nienawidzą materialistycznego ateizmu, skierowanego przeciwko religii. Fakt, że zachęcają do wiary w Chrystusa, głoszą pokój i czynią dzieła miłosierdzia nie pozwala członkom Świetlistego Szlaku rozwijać ideologii terrorystycznej.
Terroryści twierdzili, że ojcowie "usypiają lud", mówiąc dużo o pokoju, a według nich jedyną słuszną drogą jest walka marksistowska, a nie różaniec, Biblia, czy Msza św. Około godz. 21.00 terroryści kazali s. Bercie wyjść z samochodu, po czym dokonali pośpiesznej egzekucji. Misjonarze otrzymali strzały w tył głowy. Na plecach o. Zbigniewa mordercy pozostawili napis: "W ten sposób giną sługusy imperializmu".
Pogrzeb zamordowanych odbył się w poniedziałek, 12 sierpnia 1991 r., ciała męczenników złożono w sarkofagach, w nawie głównej kościoła w Pariacoto.
Zbigniew Strzałkowski urodził się 3 lipca 1958 r. w Tarnowie. W 1979 r. został przyjęty do zakonu franciszkanów konwentualnych (Bracia Mniejsi Konwentualni). Po studiach filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów w Krakowie w 1986 r. przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę jako wicedyrektor Niższego Seminarium Duchownego oo.Franciszkanów w Legnicy. Po dwóch latach pracy w Polsce w listopadzie 1988 r., wyjechał na misje do Peru i rozpoczął pracę w nowej placówce zakonnej w Pariacoto.
Michał Tomaszek urodził się 23 września 1960 r. we wsi Łękawica, w diecezji bielsko-żywieckiej. Do zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych wstąpił w 1980 r., jesienią 1981 r. podjął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów w Krakowie, które zakończył święceniami kapłańskimi w maju 1987 r. W latach 1987-1989 pracował jako wikariusz parafialny i katecheta w Pieńsku k. Zgorzelca w diecezji legnickiej. W lipcu 1989 r. udał się na misje do Peru i rozpoczął pracę w placówce franciszkańskiej w Pariacoto.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.