Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, dotyczącej m.in. kwestii uprawnień do prowadzenia terapii uzależnień. Ministrowie zajmą się też projektem ustawy o rzeczach znalezionych.
Celem projektu nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest m.in. uregulowanie kwestii dotyczących kwalifikacji osób wykonujących świadczenia z zakresu psychoterapii uzależnień.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, ma to związek z wejściem w życie w 2006 r. ustawy o zawodzie psychologa; pojawiły się bowiem wątpliwości co do możliwości prowadzenia psychoterapii przez osoby bez tytułu magistra psychologii.
W projekcie zaproponowano, aby psychoterapię uzależnień mogły prowadzić wyłącznie osoby legitymujące się certyfikatem specjalisty psychoterapii uzależnień. Osób ubiegające się o uzyskanie takiego certyfikatu muszą posiadać tytuł zawodowy lekarza lub tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa, tytuł zawodowy magistra uzyskany po studiach na kierunkach humanistycznych lub społecznych.
Osoby posiadające wykształcenie średnie mogą natomiast - zgodnie z projektem - ubiegać się o uzyskanie certyfikatu instruktora terapii uzależnień.
W projekcie znajduje się również zapis, który kładzie nacisk na to, aby pomoc osobie uzależnionej była zintegrowana z pomocą całej rodzinie. Jak podano w uzasadnieniu, w Polsce w rodzinach alkoholików żyje ok. 1,5 mln osób dorosłych i 1,5-2 mln dzieci - większość z nich to osoby współuzależnione i ofiary przemocy domowej.
Ponadto według projektowanych rozwiązań sprzedawcy będą mieli obowiązek odmowy sprzedaży alkoholu w przypadku, kiedy zajdzie wątpliwość co do pełnoletniości kupującego, a jednocześnie będzie on odmawiał okazania dokumentu potwierdzającego wiek. Zaproponowano też wprowadzenie zakazu sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na terenie pływalni i kąpielisk, zakładów opieki zdrowotnej oraz w handlu obnośnym i obwoźnym.
Istotną zmianą jest także upoważnienie Rady Ministrów do przyjmowania Narodowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, analogicznie do przyjętego Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.
Rada Ministrów zajmie się też projektem ustawy o rzeczach znalezionych, która reguluje m.in. obowiązki i prawa znalazcy rzeczy oraz sposób postępowania z przedmiotami o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej. Dotychczas kwestie dotyczące rzeczy znalezionych były regulowane Kodeksem cywilnym.
W projekcie zaproponowano m.in. stworzenie krajowego rejestru utraconych dóbr kultury i wyłączenie ujawnionych tam przedmiotów spod działania przepisów o zasiedzeniu i nabyciu od nieuprawnionego.
Ponadto zgodnie z projektem znalazca cudzej rzeczy jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu osobę uprawnioną do odbioru rzeczy (nie musi to być koniecznie właściciel); jeśli oczywiście jest to możliwe tzn., gdy znalazca zna lub może ustalić tożsamość osoby uprawnionej.
W przeciwnym razie, tj. jeżeli znalazca nie wie, kto jest tą osobą, bądź jeżeli nie może ustalić jej miejsca zamieszkania, ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy. Obowiązek ten spoczywa także na osobie zajmującej pomieszczenie (właścicielu, najemcy, użytkowniku), w którym rzecz została znaleziona.
W przypadku znalezienia pieniędzy, papierów wartościowych, kosztowności oraz rzeczy mających wartość historyczną, naukową lub artystyczną z uwagi na szczególny charakter tych przedmiotów, projekt nakłada na znalazcę bezwzględny obowiązek oddania ich na przechowanie właściwemu staroście, jeżeli ich wartość przekracza 50 zł.
W wypadku rzeczy mających wartość historyczną, naukową lub artystyczną, znalezionych w takich okolicznościach, że poszukiwanie właściciela byłoby bezcelowe, znalazca w każdym przypadku jest obowiązany oddać znalezioną rzecz właściwemu starości.
Według proponowanych regulacji znalazcy przysługuje roszczenie o znaleźne - jeśli dopełni nałożonych na niego przez ustawę obowiązków. Wysokość znaleźnego wynosi jedną dziesiątą wartości rzeczy. Znalazca powinien zgłosić to roszczenie najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do odbioru.
Ministrowie zajmą się też założeniami do nowelizacji ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Rozpatrzą też projekt nowelizacji ustawy o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami, ustawy o niektórych zabezpieczeniach finansowych oraz ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze.
Rada Ministrów zajmie się też projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez TJX European Distribution Sp. z o.o. we Wrocławiu pod nazwą: Centrum Operacyjne we Wrocławiu, w latach 2012 - 2016".
Ministrowie wysłuchają też informacji szefa resortu Skarbu Państwa o stanie realizacji "Planu prywatyzacji na lata 2008 - 2011".
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.