Premier Donald Tusk powiedział we wtorek w Brukseli, że reakcja państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego na propozycję nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020 daje podstawy do realnego optymizmu, jeśli chodzi o dalsze prace.
"Reakcja zarówno PE jak i przygniatającej większości państw członkowskich daje podstawy do realnego optymizmu, jeśli chodzi o dalsze prace nad wieloletnimi ramami finansowymi, jeżeli chodzi o dyskusję nad przyszłością polityki spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i innych polityk wspólnotowych" - powiedział Tusk po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.
Tusk podkreślił, że wtorkowe spotkanie potwierdziło, że Europa potrzebuje "działań maksymalnie zintegrowanych", wzmacniania instytucji wspólnotowych, a także "przywództwa instytucjonalnego i politycznego", by przełamać kryzys finansowy.
"Te elementy wieloletnich ram finansowych, które były przez niektórych kwestionowane i podważane, a które najmocniej opisują wspólnotowy charakter Unii, dzisiaj zaczynają być doceniane bardziej niż jeszcze kilka miesięcy temu" - ocenił szef polskiego rządu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.