Biskupi krajów Ameryki Łacińskiej nie zaprzestają trudu przypominania o konieczności budowania sprawiedliwego społeczeństwa.
„Kościół w Nikaragui nie zaprzestanie ujawniania przypadków niesprawiedliwości, korupcji i przemocy, choćby to miało kosztować życie”. Takie stwierdzenie usłyszeli wierni z ust biskupa pomocniczego stołecznej Managui, Silvio Báeza. Nawiązał on w ten sposób do śmierci katolickiego kapłana, Marlona Ernesto Pupiro Garcii, zamordowanego w ubiegłym tygodniu w mieście Masaya na południowym zachodzie kraju. Aresztowany przez policję domniemany zabójca przyznał się do winy, wyjaśniając, że chodziło mu o przywłaszczenie sobie samochodu księdza.
Jak stwierdził jednak bp Báez, wciąż pozostają pewne niejasności w śledztwie i potrzeba, aby władze przeprowadziły dochodzenie do końca. „Chcemy sprawiedliwości także dla społeczeństwa Nikaragui – stwierdził hierarcha. – Albowiem niestety prawo jest w naszym kraju deptane przez określone grupy wpływu. Dlatego domagamy się sprawiedliwości”.
Z kolei przed wystawianiem na szwank ludzkiego życia i sianiem podziałów w narodzie przez proponowanie legalizacji aborcji ostrzegli biskupi Argentyny. Podczas niedawnego posiedzenia rady stałej episkopatu tego kraju odniesiono się do powracającej propozycji ustawowej przewidującej możliwość legalnego przerwania ciąży. W wydanym po spotkaniu komunikacie zaznaczono, że aborcja nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem jakiegokolwiek problemu, a dyskusja na ten temat grozi jedynie pogłębianiem podziałów wśród Argentyńczyków. „Gdy kobieta jest w ciąży, nie ma już mowy o jednej istocie ludzkiej, ale o dwóch” – stwierdzają biskupi przypominając, że obie wymagają ochrony i szacunku. Argentyński episkopat pozytywnie ocenił ponadto decyzję rządu o przyznawaniu kobietom w zaawansowanej ciąży dodatku rodzinnego.
Biskupi Paragwaju poświecili zaś plenarne obrady episkopatu problemom rodziny i nowej ewangelizacji. Nie zapomnieli tez o pomocy potrzebującym w Somalii. Biskupi przyjęli trzyletni plan duszpasterski, ukierunkowany na przeciwdziałanie kryzysowi podstawowej komórki społecznej. Ma to stanowić ponadto narzędzie włączania rodzin katolickich w głoszenie Dobrej Nowiny. Nowej ewangelizacji ma też służyć reorganizacja struktur kościelnych, którą biskupi zaproponują Stolicy Apostolskiej. Na koniec paragwajscy biskupi wyznaczyli na wrzesień specjalną kampanię uwrażliwiania na potrzeby głodującej Afryki. Ogólnokrajowa zbiórka na pomoc dla Somalii odbędzie się 25 września.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.