Choć wiele azjatyckich krajów obnosi się ze swą demokracją, w rzeczywistości sytuacja tam odbiega od demokratycznych standardów – czytamy w dokumencie końcowym kontynentalnej konferencji o zagrożeniach dla pokoju i bezpieczeństwa, zorganizowanej w Tajlandii przez Światową Radę Kościołów.
Uczestniczyli w niej delegaci 20 krajów. Zwrócono uwagę na naruszanie praw obywatelskich oraz na dość powszechne dyskryminowanie mniejszości religijnych.
Za ważne wyzwanie dla pokoju w tej części świata uznano narastającą konkurencję między dominującymi do niedawna Stanami Zjednoczonymi oraz rosnącymi w siłę Chinami, a także między Państwem Środka i Indiami. Z niepokojem zwrócono uwagę na narastającą nietolerancję religijną oraz coraz większe upolitycznienie religii w krajach azjatyckich. W tym kontekście chrześcijanie w jeszcze większym stopniu muszą zabiegać o prawa człowieka, praworządność i rozbrojenie – czytamy w dokumencie końcowym kontynentalnej konferencji Światowej Rady Kościołów na temat bezpieczeństwa i pokoju w Azji.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.