Do nowego budynku w Gliwicach przeniosła się ewangelicka szkoła podstawowa. Jak powiedział dyrektor ds. rozwoju szkół Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego im. Alberta Schweitzera, Marcin Szala, szkoła jest otwarta dla uczniów różnych wyznań.
Budynek szkoły podstawowej powstał na fundamentach dawnego przedszkola, które od 1905 roku było prowadzone przez Ewangelickie Towarzystwo Kobiet.
"Rozbudowa budynku będącego w kiepskim stanie jest finałem pierwszego etapu naszej inwestycji, a zarazem powrotem do przedwojennych tradycji" - powiedział dyrektor ds. rozwoju szkół Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego im. Alberta Schweitzera, Marcin Szala.
Do 1939 r. ewangelicy prowadzili w Gliwicach cztery placówki oświatowe. Do obecnych czasów, na jednej z działek, dotrwał m.in. kompleks budynków. W jednym z tych budynków otwarto w 1995 roku liceum ogólnokształcące, kilka lat później uruchomione zostało także gimnazjum.
"Cztery lata temu zdecydowaliśmy o otworzeniu szkoły podstawowej, zaczęliśmy więc myśleć, gdzie ją ulokować. Początkowo chcieliśmy wyburzyć, ten zrujnowany obiekt po przedszkolu, ale ostatecznie zrekonstruowaliśmy go i rozbudowaliśmy" - tłumaczył Szala.
Obecnie znajduje się w nim 6 klas i 2 pomieszczenia administracyjne.
Obiekt, w którym mieści się Szkoła Podstawowa jest nowoczesny, wyposażony w elementy stylu postindustrialnego - estetyki poprzemysłowej (np. drzwi z metalowymi okuciami, stropy z betonu architektonicznego). W klasach 1-4 uczy się 54 uczniów (w liceum i gimnazjum 60).
W drugim etapie rozbudowy powstanie świetlica i kolejnych 6 klas.
Rozbudowę obiektu wsparli: parafia ewangelicko-augsburska, kilka protestanckich kościołów, oraz prywatni darczyńcy. "Kościół ewangelicki w Gliwicach liczy 500 osób a szkoła jest otwarta dla dzieci różnych wyznań" - podkreślił dyrektor szkół.
W Gliwicach są to jedyne placówki ewangelickie. Inne znajdują się m.in. w Cieszynie, Bielsku-Białej, Wrocławiu, Krakowie.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.