Reklama

Krakowska Noc Poezji

Najwybitniejsi współcześni polscy poeci różnych pokoleń spotykają się w sobotę w Krakowie z publicznością w ramach I Krakowskiej Nocy Poezji. Jedną z pierwszych imprez tego dnia był Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej w Teatrze im. J. Słowackiego.

Reklama

Teatr był wypełniony, wielu chętnych nie weszło na spotkanie, ponieważ zabrakło dla nich bezpłatnych wejściówek.

W spotkaniu, nazwanym "Salon na Parnasie", uczestniczyli: Urszula Kozioł, Ewa Lipska, Leszek Aleksander Moczulski, Bohdan Zadura, Janusz Szuber i Jan Polkowski oraz Bronisław Maj. W trakcie odbywających się w sobotę w różnych miejscach Krakowa imprez od popołudnia z publicznością spotykali się m.in. Marcin Baran, Andrzej Warzecha, Stanisław Stabro, Adam Ziemianin.

"Nasza rzeczywistość jest niezwykła, żyjemy w ciekawych czasach, coraz szybciej się komunikujemy, ale mimo tych udoskonaleń technicznych człowiek jakoś dziwnie oddala się od drugiego człowieka. Słowa tracą swoją godność, nikt za nie bierze odpowiedzialności, przestają cokolwiek znaczyć. Myślę, że my wszyscy tęsknimy za prawdziwymi słowami, które coś znaczą, tłumaczą świat. Dlatego mówię: niech żyją poeci, niech żyje poezja, bo ona może przywracać godność słowom, przywrócić godność naszemu życiu" - mówiła podczas inauguracji 349. salonu Anna Dymna.

"Noc Poezji jest okazją do pokazania, że myślimy o Krakowie bardzo poważnie, jako o mieście literatury. Kraków stara się wejść do sieci miast kreatywnych UNESCO właśnie jako miasto literatury. Złożyliśmy wniosek, na początku przyszłego roku ten tytuł otrzymamy i podkreślimy rangę i znaczenie tych twórców, którzy kształtowali naszą wyobraźnie i sposób myślenia" - powiedziała w teatrze wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka.

W programie zaplanowanej do późnych godzin nocnych I Krakowskiej Nocy Poezji znalazło się 28 wydarzeń. Oprócz Krakowskiego Salonu Poezji organizatorzy przygotowali m.in. widowisko multimedialne na Rynku Głównym, przedstawiające spotkanie dwóch największych polskich poetów - Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, (w których wcielili się Zbigniew Zamachowski i Wojciech Malajkat). Teksty spotkania, oprócz Słowackiego i Mickiewicza, napisał Bronisław Maj, a całość wyreżyserował Jerzy Zoń.

W Teatrze Groteska przygotowano widowisko "W stronę Teatru Słowa" - z okazji jubileuszu 70-lecia powstania Teatru Rapsodycznego; w Piwnicy pod Baranami koncert "Pieśni i hymny Piwniczne", zawierający utwory piwnicznych kompozytorów do tekstów Agnieszki Osieckiej, Osipa Mandelsztama, Wiesława Dymnego, Bolesława Leśmiana. W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha krakowscy aktorzy przygotowali spektakl poetycko-muzyczny "Miłosz - twarzą do Pacyfiku".

Noc Poezji to ostatnie wydarzenie z cyklu Krakowskie Noce, które odbędzie się w tym roku. Do tej pory odbyły się Noce Muzeów (maj), Teatrów (czerwiec), Jazzu (lipiec) oraz Noc Cracovia Sacra (sierpień).

Ideą Krakowskich Nocy jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze poprzez tworzenie bezpłatnej oferty atrakcyjnych, niestandardowych imprez, adresowanych zarówno do mieszkańców Krakowa, jak i turystów.

Tegoroczna edycja Krakowskich Nocy otrzymała dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
2°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama