Koronacja kopii pierwotnego obrazu MB Piekarskiej

„Chodzi o ożywienie naszej wiary i naszego chrześcijańskiego świadectwa” – powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń 12 września br. wieczorem w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach podczas uroczystości ukoronowania kopii pierwotnego obrazu Matki Boskiej Piekarskiej.

Wzięli w niej udział również biskupi Jan Wieczorek z Gliwic, Andrzej Czaja z Opola, katowiccy biskupi pomocniczy Gerard Bernacki i Józef Kupny. Obecny był prezydent Katowic.

„Nasze miasto chce się nazywać miastem ogrodów” – mówił dalej abp Zimoń. „W tym ogrodzie chcemy na nowo zasadzić żywe kwiaty ludzkich postaw. Chcemy na nowo przyoblec się w miłość, która jest więzią doskonałości”. Podkreślił, że chcemy wszystko czynić w imię Pana Jezusa. „W okresie odzyskanej wolności chcemy rozpalić w sobie entuzjazm nowej ewangelizacji” – stwierdził.

 Metropolita katowicki zachęcał do wpatrywania się w postacie świętych i mocarzy ducha. W tym kontekście przywołał bł. Jana Pawła II. Przypomniał jego przemówienie na katowickim lotnisku Muchowiec w roku 1983 oraz fakt, że przez prawie czterdzieści lat kard. Karol Wojtyła pielgrzymował do Piekar Śl., gdzie wygłaszał kazania na stanowych pielgrzymkach. Abp Zimoń zapowiedział wydanie tekstów tych wystąpień po włosku z inicjatywy Rocco Buttiglione. Kaznodzieja przypomniał również dwóch Prymasów Polski, którzy byli wielkimi czcicielami Maryi: kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Augusta Hlonda. Zwrócił uwagę, że kard. Hlond święcenia biskupie przyjął w tej świątyni, w której miała miejsce koronacja. „Jesteśmy spadkobiercami tych postaci. Jesteśmy ubogaceni słowem Bożym głoszonym przez ich usta” – mówił.

 Nawiązując do faktu, że koronowany obraz jest darem od sióstr zakonnych, abp Zimoń przypomniał o trwającym w całej metropolii katowickiej Roku Życia Konsekrowanego. „Nie ma Kościoła bez życia konsekrowanego, bez sióstr i zakonników” – powiedział z naciskiem, dodając, że są oni szczególnym przypomnieniem o Bogu w dzisiejszym świecie. Przypomniał również wszystkich swoich poprzedników na stolicy biskupiej, nazywając ich filarami wiary ludu śląskiego.

 W czasie Mszy św. metropolita katowicki ponownie zawierzył całą archidiecezję Matce Bożej. Przed końcowym błogosławieństwem zebranych pozdrowili bp Wieczorek i biskup Czaja. Biskup opolski wyraził nadzieję, że powstanie nowy zwyczaj i wierni jego diecezji będą przybywać, by oddać cześć Maryi w Piekarach i Katowicach, a wierni archidiecezji katowickiej będą pielgrzymować do Opola, gdzie znajduje się oryginał pierwotnego wizerunku Matki Boskiej Piekarskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MB PIEKARSKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
17°C Niedziela
noc
13°C Niedziela
rano
15°C Niedziela
dzień
16°C Niedziela
wieczór
wiecej »