Reklama

Prezydent: referendum ws. euro niekonieczne

Prezydent Bronisław Komorowski zapewnił we wtorek w Strasburgu, że Polska nie boi się referendum w sprawie przyjęcia euro. Dodał, że nie widzi konieczności przeprowadzenia takiego głosowania, gdyż Polacy już wypowiedzieli się w tej sprawie przy wejściu do UE.

Reklama

Prezydent był pytany na konferencji prasowej, czy Polska przeprowadzi referendum w sprawie euro w związku ze zmianami jakie mogą zachodzić w unii monetarnej - integracją polityk gospodarczych i budżetowych.

"Polska w zasadzie już to referendum przeprowadziła, bo przeprowadziła referendum na temat członkostwa w UE i ono wypadło pozytywnie; społeczeństwo dało mandat na podpisanie traktatu gdzie jest zapisane także wejście Polski do strefy euro - powiedział Komorowski. - Oczywiście można myśleć i o drugim referendum tylko pytanie: ile trzeba by zrobić referendów, by usatysfakcjonować przeciwników wejścia Polski do UE, a w szczególności przeciwników wejścia do strefy euro. Wydaje mi się, że jest to zadanie niewykonalne".

Podkreślił, że referendum nie jest niezbędne z punktu widzenia polskiego prawa. "Nie boimy się referendum, ale ono nie jest konieczne punktu widzenia ustroju" - powiedział Komorowski.

Zastrzegł, że przed decyzją o wejściu do strefy euro na pewno potrzebna będzie debata ze społeczeństwem. Przyznał, że w pewnym sensie już tę debatę uruchomił, zgłaszając odpowiednie poprawki do konstytucji, "tak by konstytucja nie stanowiła przeszkody (do członkostwa w eurolandzie)". "Zapisy trzeba zmienić, jeśli się serio myśli o wejściu Polski do strefy euro, co nie oznacza, że to już jest decyzja. Zmiana konstytucji otwiera możliwość łatwiejszego podjęcia tej ważnej decyzji" - powiedział prezydent.

Komorowski podkreślił też, że to do Polski należy decyzja, kiedy wejdzie do strefy euro, a obywatele będą to oceniać "przez pryzmat własnych portfeli". "Po naszej stronie leży ocena, kiedy to będzie najkorzystniejsze i kiedy możliwe. Chcemy uzyskać gotowość jak najszybciej, ale wybierzemy moment, czy to służy rozwojowi nie tylko Europy jako całości, ale i polskiej gospodarki" - powiedział.

Prezydent wygłosił we wtorek w Strasburgu uroczyste przemówienie z okazji przewodnictwa Polski w Radzie UE. Przekonywał, że obecny kryzys jest szansą na pogłębienie integracji europejskiej, w tym gospodarczej. Zastrzegał jednak, że wszystkie kraje powinny mieć szansę znalezienia się w pogłębionej UE, nie tylko te należące do strefy euro, a zdrowa gospodarka powinna być kryterium udziału w niej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama