Ok. 200 osób ma wziąć udział w piątek w Poznaniu w konferencji "Praktyczne zastosowanie terapii reparatywnej". Wykład wygłosi naukowiec z USA dr Joseph Nicolosi, twórca terapii reparatywnej dla homoseksualistów. Nie wiadomo, gdzie dokładnie odbędzie się konferencja.
"Ze względu na pojawiające się w przestrzeni publicznej pogróżki odnoszące się do organizatora i prelegenta, chcąc zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom konferencji, zdecydowaliśmy, że nie będziemy podawać do publicznej wiadomości miejsca konferencji" - wyjaśniła w czwartek PAP Bogna Białecka, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, organizatora konferencji.
Początkowo konferencja miała się odbyć na terenie Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, jednak władze uczelni, m.in. po protestach środowisk gejowskich, odmówiły wynajęcia sali. Według organizatorów konferencji za pośrednictwem internetu organizowana jest demonstracja przeciwko uczestnikom spotkania.
Prelegentem konferencji będzie dr Joseph Nicolosi, specjalizujący się w terapii reparatywnej męskiego homoseksualizmu, który w czwartek spotkał się z dziennikarzami.
Terapia reparatywna ma zastosowanie przy leczeniu nerwic, depresji i także homoseksualizmu egodystonicznego czyli takiego, gdy homoseksualista ze względu na współistniejące zaburzenia psychologiczne szuka terapii pozwalającej na zmianę jego orientacji seksualnej. Światowa Organizacja Zdrowia w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 klasyfikuje homoseksualizm egodystoniczny jako zaburzenie.
"Klienci trafiają do mnie, kiedy uznają, że się źle czują ze swoim homoseksualizmem. Chcą poznać przyczyny swojego stanu i znaleźć pomoc. Myślę, że takie osoby powinny mieć możliwość uzyskania pomocy" - wyjaśnił na czwartkowej konferencji Nicolosi.
Terapia jest pomocą psychoterapeutyczną. Klienci prof. Nicolosiego rozmawiają z terapeutami raz w tygodniu osobiście lub telefonicznie. Terapia trwa średnio około dwóch lat.
"Nasi klienci pragną zrozumieć źródła swojego homoseksualizmu. Według badań najczęstszą powodem homoseksualizmu u mężczyzn jest niepełna rodzina z dominującą matką, bez ojca. Taki mężczyzna, poprzez poszukiwanie męskiej erotycznej miłości, próbuje odnaleźć miłość i akceptację utraconego ojca. To, co robimy, to zachęcanie klientów, aby nawiązywali relacje z mężczyznami heteroseksualnymi i unikali pożądań homoseksualnych" - powiedział Nicolosi.
Skuteczność terapii reparatywnej prowadzonej przez Nicolosiego wynosi około 30 proc.
"1/3 osób nie zmienia się, 1/3 odnotowuje poprawę swojego samopoczucia, a pozostali zmieniają się w pełni, co nie znaczy, że ci ostatni nie mają pokus homoseksualnych, ale potrafią sobie z nimi poradzić" - zastrzegł Nicolosi.
W Polsce od kilku lat działają terapeuci posługujący się metodą dra Nicolosiego.
"Ta terapia jest prowadzona w Polsce od kilku lat. Założenia terapii są znane dzięki publikacjom dra Nicolosiego także w internecie. W Polsce osoby homoseksualne poszukują pomocy i moim zdaniem powinni mieć możliwość profesjonalnej terapii" - uznała psycholog dr Jolanta Próchniewicz z Poznania.
Dr Joseph J. Nicolosi jest dyrektorem ds. klinicznych oraz założycielem (1980 rok) Thomas Aquinas Psychological Clinic w Encino (Kalifornia), współzałożycielem oraz byłym prezesem Narodowego Stowarzyszenia na Rzecz Terapii i Badania Homoseksualizmu, członkiem American Psychological Association. Ukończył studia psychologiczne i uzyskał doktorat z psychologii klinicznej na California School of Professional Psychology w Los Angeles.(PAP)
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.