85 Palestyńczyków osadzonych w izraelskich więzieniach z paragrafów dotyczących bezpieczeństwa państwa podjęło głodówkę w proteście przeciw oddzielaniu ich od reszty skazanych - potwierdziła w środę służba więzienna.
Jak poinformowano, przebywający w zakładach karnych w Nafha, Eszel, Ramon i Keciot już we wtorek nie przyjęli posiłków.
Palestyński minister ds. więźniów Issa Karaka powiedział, że strajk będzie trwał przez trzy dni w tygodniu - od środy do soboty. Według niego, skazani nie będą się też stawiać na rutynowe liczenie więźniów oraz nie będą nosić obowiązkowych uniformów.
Władze izraelskie nie uważają jednak jeszcze tego protestu oficjalnie za strajk głodowy, ponieważ w świetle przepisów zacznie się on dopiero wówczas, gdy skazani odeślą sześć kolejnych posiłków. Wtedy strażnicy zwyczajowo zabierają im z cel "przedmioty luksusu": czajniki elektryczne, telewizory, radioodbiorniki, a także wszelkie produkty żywnościowe.
Strażnicy więzienni starają się bagatelizować sprawę, mówiąc, że do strajku przystąpiło niewielu spośród 6000 "więźniów bezpieczeństwa".
Kilka tygodni temu premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział ograniczenie przywilejów, którymi cieszyli się dotąd palestyńscy więźniowie. "Koniec robienia doktoratów z terroryzmu" - oświadczył.
Zaostrzenie warunków odbywania kary nastąpiło po tym, gdy rządzący Strefą Gazy Hamas odmówił Czerwonemu Krzyżowi przekazania znaku życia od izraelskiego kaprala Gilada Szalita, przetrzymywanego od ponad pięciu lat w Strefie Gazy.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.