Posoborowa droga ekumenizmu jest nieodwracalna

Kardynał Kurt Koch nie zgadza się z zarzutami, jakoby Benedykt XVI nie spełnił oczekiwań ekumenicznych podczas zakończonej w niedzielę wizyty w Niemczech.

Nadzieje, że przy tej okazji papież podejmie decyzje w sprawach dotyczących całego Kościoła, były przesadne - stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.

Szwajcarski purpurat zauważył, że Benedykt XVI wyraźnie podkreślił, iż posoborowa droga ekumenizmu jest nieodwracalna. A „rozczarowania zawsze są zależne od oczekiwań” - dodał kard. Koch odnosząc się do krytyki wypowiedzi papieża w Erfurcie. Zapewnił jednocześnie, że dla Benedykta XVI najważniejsze było spotkanie z ewangelikami i wspólna modlitwa o jedność.

Papież wyraził się bardzo pozytywnie o Marcinie Lutrze i jego „pasji, jaką było pytanie o Boga”, co nie oznacza jednak jego pełnej rehabilitacji. W ramach swojej wizyty w Niemczech Benedykt XVI zwrócił uwagę na to, co jest wspólne w ekumenizmie oraz postępy na przestrzeni ostatnich lat oraz że „w żadnym razie nie możemy tego utracić” – przypomniał watykański purpurat.

W tym kontekście kard. Koch zauważył, że Watykan oraz Światowa Federacja Luterańska przygotowują wspólny dokument w okazji Roku Reformacji, który będzie obchodzony w 2017 roku. Zaapelował, aby wyrażona przez papieża nadzieja na wspólnotę eucharystyczną z prawosławiem, nie była przyjmowana jako „policzek” dla protestantów, bo Benedykt XVI nie miał takiego zamiaru, tym bardziej, że prawosławie i protestantyzm inaczej rozumieją kapłaństwo. Ujęcie prawosławne jest zbieżne z katolickim. Nie ma też wątpliwości co do sukcesji apostolskiej w prawosławiu. Podobnie istnieje zbieżność co do rozumienia Eucharystii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gut
  30.09.2011 15:47

   Zaapelował, aby wyrażona przez papieża nadzieja na wspólnotę eucharystyczną z prawosławiem, nie była przyjmowana jako „policzek” dla protestantów, A co protestanci mają do tego? Przecież jest to sprawa między nami katolikami a prawosławnymi, fajnie gdyby udało się mieć wspólną Eucharystię :-)

 • autonom
  30.09.2011 15:54
  Zdecydowanie większą radość wzbudziłoby we mnie pogłębienie dialogu z prawosławiem niż upadającym protestantyzmem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Poniedziałek
  dzień
  3°C Poniedziałek
  wieczór
  1°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  wiecej »