W ten weekend po raz dziesiąty paryżanie świętują "Białą Noc". Francuzi, którzy jako pierwsi na święcie zorganizowali całonocną, bezpłatną imprezę kulturalną, jak co roku proponują bogaty program zwiedzania oraz dodatkowo cztery platformy tematyczne.
Trzydziestu artystów z całego świata przyjedzie do Paryża, żeby nadać nowy wymiar francuskiej stolicy. Skwery, place, kościoły, ale także teatry i parki przeobrażą się w noc z soboty na niedzielę z okazji dziesiątej edycji darmowej, całonocnej imprezy kulturalnej. Odpowiednik polskiej Nocy Muzeów rozpoczyna się w sobotę 1 października o godzinie 19 i będzie trwać aż do świtu.
W celu ułatwienia uczestnikom dojazdu dwie linie metra będą kursowały całą noc. Jednak główne imprezy będą się odbywały na tyle blisko siebie, że uczestnicy mogą bez problemu przemieszczać się pieszo.
Dodatkowo można bezpłatnie ściągnąć z internetu specjalną aplikację na telefon komórkowy, aby jak najlepiej przygotować się do całonocnego zwiedzania. Aplikacja, która ma być dowodem, że Paryż nadąża za nowymi technologiami, pozwala na wymianę zdjęć uczestników. Nowością jest możliwość śledzenia napływu ludzi do zwiedzanych obiektów, co pozwoli uniknąć tłumów.
W tym roku największe wydarzenia odbywają się w czterech miejscach. Instalacja "Purpurowy Deszcz" przy paryskim ratuszu w pierwszej dzielnicy ma oczarować widzów powrotem do niezapomnianego filmu Alberta Magnolego o tym tytule i towarzyszącej mu muzyki Prince'a.
Kolejna propozycja ściągnie widzów w okolice słynnego kabaretu Moulin Rouge, gdzie można będzie spotkać Sherlocka Holmesa, Królewnę Śnieżkę, Harry'ego Pottera, a nawet Hello Kitty. Dzięki tym postaciom uczestnicy mają na nowo odkryć pojęcie "bohater", tym razem w bardziej popkulturowym rozumieniu.
W tej samej dzielnicy odbywać się będzie jedno z najbardziej "towarzyskich" wydarzeń "Białej Nocy" - wielki projekt taneczny. Organizatorzy zapowiadają powstanie cichej dyskoteki. Każdy z uczestników otrzyma słuchawki, dzięki którym będzie mógł posłuchać muzyki i potańczyć: od rocka po tango. Nie zabraknie także słynnego francuskiego kankana. Niedaleko "cichej dyskoteki" artystka Tsuneko Taniuchi zaaranżowała dwa pokoje w Hotel Amour. W pierwszym organizuje pokaz wideo, w drugim będzie wykonywać rzeźby w łóżku.
Czwarte miejsce imprez znajduje się na wzgórzu Montmartre, gdzie wystąpi znany angielski muzyk, współtwórca nurtu trip-hop Tricky. Poza tym francuska artystka Virginie Yassef zaprezentuje film, w którym odtworzone zostaną naturalnej wielkości odciski łap prehistorycznych latających gadów.
W sumie organizatorzy liczą, że kilkadziesiąt projektów artystycznych po raz kolejny - jak w poprzednich latach - przyciągnie tysiące widzów.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.