Reklama

Najpierw sprawdź, potem zagłosuj

„Sprawdź posła” – pod taką nazwą kryje się skierowane do katolików internetowe narzędzie pomagające podjąć decyzję wyboru spośród kandydatów do Sejmu i Senatu. Z podobną inicjatywą wystąpili autorzy Katolickiego Latarnika Wyborczego.

Reklama

Autorem inicjatywy „Sprawdź posła” (www.sprawdzposla.pl) jest Adam Szmagliński. „Strona ta powstała z myślą o ludziach, dla których ważną rolę odgrywają chrześcijańskie wartości. Ma ona na celu pokazanie, za czym głosują w kluczowych kwestiach wybrani przez nas poszczególni parlamentarzyści” – wyjaśnia.

Główną częścią strony jest zestawienie głosowań poszczególnych posłów i senatorów w najważniejszych kwestiach dotyczących ochrony życia od poczęcia, rodziny i trzeźwości. Dane pobrano bezpośrednio z internetowych stron Sejmu i Senatu.

Głosowania polityków Szmagliński ocenił, odnosząc je do zasad etyki katolickiej. Jako potwierdzenie tej oceny, przy opisie większości głosowań umieścił odnośniki do artykułów prasowych oraz odpowiednich paragrafów Katechizmu Kościoła Katolickiego. Kolorem zielonym oznaczył oddane głosy broniące życie i rodzinę, czerwonym – przeciwne, pomarańczowym – wstrzymanie się od głosu (lub dla senatorów obecność i brak głosowania), żółtym – brak obecności podczas głosowania, a bez dodatkowego koloru – dla osób, które w czasie głosowania nie były parlamentarzystami.

Na stronie można znaleźć zestawienia wyników głosowań poszczególnych parlamentarzystów m.in. na temat dopuszczalności aborcji, zakazu metody in vitro, zmiany definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, dopuszczalności wychowywania dzieci przez osoby o orientacji homoseksualnej, reklamy i sprzedaży alkoholu czy dopuszczalności pracy w niedziele (z poprzedniej kadencji).

Aby zwiększyć użyteczność narzędzia, Szmagliński utworzył także podstrony z listami wyborczymi do Sejmu i Senatu, wygenerowane na podstawie plików danych pobranych ze strony Państwowej Komisji Wyborczej. Na stronach z głosowaniami, przy nazwiskach posłów i senatorów kandydujących w wyborach, zostały umieszczone hiperłącza do miejsc ich wystąpienia na stronie zawierającej listę wyborczą, oraz hiperłącza w drugą stronę. Można w ten sposób zobaczyć, który parlamentarzysta kandyduje w wyborach oraz który kandydat jest obecnie parlamentarzystą. Po kliknięciu na nazwisko posła lub senatora otwiera się strona Sejmu lub Senatu z informacjami na jego temat, natomiast nad listami kandydatów na posłów znajduje się hiperłącze o nazwie „więcej o kandydatach”. Prowadzi ono do strony danego ugrupowania z tą samą listą, często uzupełnioną o informacje dodatkowe.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| WYBORY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
7°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama