Sosnowieckie hospicjum poszukuje osoby lub instytucji, która mogłaby ofiarować samochód dla tej instytucji. Dotychczas używane samochody rozsypują się ze starości, a pieniądze z 1 procenta podatku i datków od darczyńców hospicjum w całości chce przeznaczyć na budowę hospicjum stacjonarnego, która niedługo będzie rozpoczęta
- Nasze hospicjum sprawuje opiekę nad osobami nieuleczalnie chorymi z całego rozległego terenu Sosnowca. Osoby z zespołu hospicyjnego: lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, rehabilitanci muszą dojechać ze swoją pomocą do domu chorego na wyznaczone wizyty. Samochód jest więc nieodzownym narzędziem naszej pracy. Niestety czas odcisnął już swoje piętno na samochodach, którymi dysponujemy – wyjaśnia Małgorzata Czapla, prezes hospicjum w Sosnowcu.
Instytucji nie stać na zakup nowego samochodu. Narodowy Fundusz Zdrowia obniżył kontrakt do 38 chorych (pod jednoczesną opieką), a tymczasem pacownicy i wolontariusze hospicjum obejmują opieką ponad 130 chorych. - W związku z powyższym zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich osób wrażliwych, otwartych na potrzeby innych, o pomoc w zrealizowaniu tego przedsięwzięcia. Podarowany samochód pozwoliłby nam niezawodnie dotrzeć do naszych chorych, a darczyńca mógłby cieszyć się ogromną wdzięcznością nas oraz wszystkich naszych podopiecznych. Ponadto darczyńca, zgodnie z ustawa o podatku dochodowym mógłby skorzystać z odpisu wartości darowizny od kwoty przychodów rocznych – podkreślają pracownicy sosnowieckiego hospicjum.
W planach na najbliższe lata jest budowa hospicjum stacjonarnego, gdzie chorzy mogliby mieć możliwość pobytu dziennego lub, gdy nie mogą znajdować się pod opieką rodziny, także całodobowego. Władze Sosnowca na razie użyczyły na trzy lata teren pod budowę takiego domu obok szpitala w dzielnicy Zagórze. Jest to czas na rozpoczęcie budowy. Dlatego liczy się każdy grosz. W tym celu np. już 24 października w Klubie im. Kiepury z koncertem charytatywnym na ten cel wystąpi Stanisław Soyka. Biuro Hospicjum św. Tomasza znajduje się na ul. 3 Maja 1 w centrum Sosnowca, Miejsce to zwane jest także "plastrami miodu". Wejście znajduje się z tyłu budynku. Pracownicy dyżurują tu codziennie od 8.00 do 16.00. Można także zadzwonić pod numer 32 293 23 13. Po godzinie 16.00 pod wskazanym telefonem dyżuruje pielęgniarka.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.