Lekarze, animatorzy kultury, pedagodzy - między nimi nauczycielka z Węgier i instruktorka harcerska z Kanady - znaleźli się wśród odznaczonych Orderem Uśmiechu - poinformowała Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu.
Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu na swoim jesiennym posiedzeniu postanowiła na wniosek dzieci przyznać Order Uśmiechu siedmiu kolejnym osobom.
Odznaczono m.in. Prof. Annę Tylki-Szymańską z Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, specjalistkę od chorób rzadkich. O pracy prof. Tylki - Szymańskiej pisał Gość Niedzielny na początku tego roku (przeczytaj tekst "Chore baby"). Kapituła odznaczyła ją na wniosek dzieci ze Stowarzyszenia Chorych na Mukopolisacharydozę i Choroby Rzadkie.
Order Uśmiechu przyznano też druhnie Jolancie Huebner, instruktorce harcerskiej, która od 15 lat pracuje z polską młodzieżą w Kanadzie, propagując polską kulturę, historię i tradycję oraz Gyurkovics Balazsne, nauczycielce i dyrektorce szkoły podstawowej w miejscowości Kerekegyhaza na Węgrzech, która organizowała pomoc dla węgierskich dzieci po wypadku autokarowym na Śląsku. Wniosek nadesłali jej uczniowie.
Ceremonie dekoracji odbędą się w terminach i miejscach zaproponowanych przez odznaczonych. Tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu będą mogli używać dopiero po odebraniu odznaczenia zgodnie z ustalonym ceremoniałem, któremu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny - koniecznie z uśmiechem oraz pasowanie różą. Każdy nowy Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły "być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić".
Order Uśmiechu jest jedynym odznaczeniem przyznawanym wyłącznie na wniosek dzieci. Do tej pory otrzymało go ponad 920 osób z ponad 45 krajów, wśród nich m.in.: Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, Anna Dymna, Astrid Lindgren, Ewa Szelburg-Zarembina, Marek Kotański, Jacek Kuroń, prof. Zbigniew Religa, Wanda Chotomska, Irena Santor, Bartosz Arłukowicz, ks. Jan Twardowski, ks. Arkadiusz Nowak, Królowa Szwecji Sylwia.
Na pomysł nadawania Orderu Uśmiechu wpadła w 1968 r. redakcja "Kuriera Polskiego", którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. W 1979 r. sekretarz generalny ONZ nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. Od 2007 r. Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu jest Marek Michalak, który w 2008 r. został Rzecznikiem Praw Dziecka.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.