W liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II, w sobotę 22 października, arcybiskup Stanisław Budzik obejmie urząd metropolity lubelskiego. 59-letni hierarcha będzie dwunastym biskupem i trzecim metropolitą lubelskim. W uroczystości, która rozpocznie się o godz. 11.00 w archikatedrze w Lublinie, uczestniczyć będą dostojnicy kościelni z Polski i Europy.
Wśród hierarchów obecni będą m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, nowy sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski.
Ponadto w uroczystości weźmie udział senat akademicki KUL, będą także przedstawiciele Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z Krakowa.
Na uroczystości zaproszeni zostali także sekretarze generalni konferencji biskupich Europy.
Ingres jest pierwszym oficjalnym wejściem biskupa do jego kościoła, czyli kościoła katedralnego. Przy drzwiach świątyni nowy arcybiskup zostanie powitany przez dziekana kapituły archikatedralnej, czyli bp. Ryszarda Karpińskiego oraz proboszcza parafii katedralnej ks. Adama Lewandowskiego. Następnie uda się na krótką modlitwę do kaplicy Najświętszego Sakramentu, gdzie zatrzyma się przy ołtarzu z obrazem Matki Bożej Płaczącej, przy którym wystawione zostaną przyniesione w procesji relikwie: św. Jana Vianneya, patrona kapłanów, relikwie bł. Jana Pawła II, relikwie ks. Ignacego Kłopotowskiego, który był kapłanem diecezji lubelskiej oraz relikwie ks. Jerzego Popiełuszki.
Następnie rozpocznie się Msza św., której pierwszym elementem jest kanoniczne objęcie urzędu biskupa. Obrzęd składa z trzech momentów: pierwszym jest odczytanie tzw. Listu apostolskiego, wskazującego, że biskup przychodzi do diecezji z polecenia biskupa Rzymu, papieża Benedykta XVI. Odczytanie dokumentu odbywa się w obecności kanclerza kurii, którego zadaniem jest sporządzenie stosownego protokołu, a także zgromadzonych na liturgii wiernych. Odczytanie dokumentu poprzedzi słowo administratora diecezji bp. Mieczysława Cisły. Pismo nominacyjne odczyta abp Celestino Migliore.
Drugim elementem obrzędu kanonicznego objęcia diecezji jest zajęcie miejsca przewidzianego dla biskupa w kościele katedralnym, czyli w katedrze biskupiej. To miejsce, z którego biskup naucza, przewodniczy Mszom św., udziela sakramentów oraz wykonuje władzę rządzenia. Na katedrę biskupią wprowadzi nowego metropolitę nuncjusz apostolski.
Ostatni element to wyrażenie czci i szacunku wobec nowego biskupa przez biskupów pomocniczych, duchowieństwo, osoby konsekrowane, przedstawicieli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz przez wiernych.
Po dokonaniu tych obrzędów biskup jest pełnoprawnym biskupem diecezjalnym i może wykonywać pełną władzę na terenie diecezji. Do dnia ingresu takiej władzy biskup nie posiada.
Drugą częścią obrzędów ingresu jest Msza św., z racji dnia będzie to Msza o bł. Janie Pawle II, której po raz pierwszy publicznie będzie przewodniczył abp lubelski Stanisław Budzik. Zgodnie ze zwyczajem wygłosi on także homilię - będzie to jego pierwsze oficjalne wystąpienie i nakreślenie programu działania.
Po błogosławieństwie końcowym, co nie jest już ścisłym wymogiem ingresu, nowy biskup uda się procesjonalnie do krypty biskupów lubelskich i tam odda hołd swoim poprzednikom.
Na uroczystość zaproszeni są wszyscy wierni. Na placu archikatedralnym przygotowane zostaną miejsca siedzące, będzie telebim. Transmisję można będzie także oglądać w telewizji lubelskiej.
Zwyczaj odbywania ingresu wywodzi się z praktyki prawa rzymskiego. Według niego wejście do budowli czy posiadłości oznaczało wejście w jej posiadanie, możliwość zarządzania i dysponowania nią. Ingres wymagał także przedstawienia się ludowi oraz zakomunikowania programu działania.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.