Inauguracja festiwalu filmowego w Rzymie

Pokaz filmu "The Lady" w reżyserii Luca Bessona o przywódczyni birmańskiej opozycji, laureatce Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi otworzył w czwartek międzynarodowy festiwal w Rzymie. W konkursie jest francusko-brytyjsko-polski film Pawła Pawlikowskiego.

Projekcja pozakonkursowego filmu z Michelle Yeoh, przedstawiającego historię życia noblistki, która spędziła ponad 20 lat w areszcie domowym, to jedno z największych wydarzeń 6. edycji rzymskiego festiwalu w Audytorium Parco della Musica.

Wśród 15 filmów w głównym konkursie o nagrodę Marka Aureliusza jest "La Femme du cinquicme"(Kobieta z piątej dzielnicy) Pawła Pawlikowskiego, mieszkającego w Wielkiej Brytanii i uważanego za jednego z najciekawszych reżyserów w tym kraju. W obsadzie jego filmu są Ethan Hawke, Kristin Scott Thomas, Joanna Kulig i Samir Guesmi. Autorem zdjęć jest Ryszard Lenczewski.

"Kobieta z piątej dzielnicy" to film utrzymany w konwencji thrillera psychologicznego. Jego główny bohater pragnie miłości, szacunku, chce być podziwiany i uznawany, tworzyć wybitne dzieła literackie, odzyskać rodzinę, a zarazem pozostać wolny i niezależny. Pragnienia kosztują go tak wiele, że jego życie staje się koszmarem.

Do konkursu na rzymskim festiwalu, wciąż walczącym o zdobycie pozycji wśród innych prestiżowych imprez filmowych na świecie, zakwalifikowano też "La kryptonite nella borsa" (Kryptonit w torebce) Ivana Cotroneo oraz fillm "Il cuore grande delle ragazze" (Wielkie serce dziewcząt), który wyreżyserował Pupi Avati z Włoch. Jest australijski "The Eye of the Storm" Freda Schepisiego, niemiecko-rosyjski "Hotel Lux" Leandra Haussmanna, "Poongsan" Juhna Jaihonga z Korei Południowej, niemiecko-szwedzko-norweski dramat "Babycall" Pala Sletaune z nową gwiazdą skandynawskiego kina Noomi Rapace, odtwórczynią roli Lisbeth Salander w ekranizacji bestsellera "Millenium".

Nagrody w głównym konkursie przyzna jury pod przewodnictwem światowej sławy kompozytora Ennio Morricone.

Poza konkursem w Wiecznym Mieście zaprezentowany zostanie bardzo oczekiwany film "Too Big to Fail" Curtisa Hansona o początku kryzysu finansowego w USA w 2008 roku. Grają w nim William Hurt, Edward Asner, Billy Crudup, Paul Giamatti, James Woods.

Jedną z największych atrakcji festiwalu w Rzymie będzie zaś projekcja "Przygód Tintina" w reżyserii Stevena Spielberga. Jest to ekranizacja słynnego komiksu, który ukazał się na świecie w nakładzie 200 milionów egzemplarzy, w 50 językach.

Nadzwyczajnym gościem we włoskiej stolicy będzie Wim Wenders, który pokaże swój film "Pina" o zmarłej w 2009 roku niemieckiej choreografce i tancerce Pinie Bausch.

Łącznie w kilku konkursach, na przeglądach i specjalnych projekcjach festiwalowa widownia do 4 listopada obejrzy kilkadziesiąt filmów.

Nagrodę Marka Aureliusza za całokształt twórczości otrzyma Richard Gere.

Wielkiemu świętu kina towarzyszą liczne imprezy w całym Rzymie. W salach muzealnych Ara Pacis, czyli Ołtarza Pokoju nad Tybrem z okazji 50-lecia filmu "Śniadanie u Tiffany'ego" otwarta jest wielka ekspozycja dedykowana Audrey Hepburn, z której dochód zostanie przekazany UNICEF.

Przypadające 3 listopada 80. urodziny włoskiej gwiazdy Moniki Vitti uczczone zostaną wystawą fotograficzną i przeglądem filmów z jej udziałem.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
wiecej »