20 cytatów 2020 roku na temat wiary w czasie pandemii

publikacja 29.12.2020 07:44

Przypominamy słowa kapłanów, które w trudnym czasie budziły wiarę i przywracały nadzieję.

20 cytatów 2020 roku na temat wiary w czasie pandemii Unsplash


1.

Byliśmy niewzruszeni, myśląc, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie. Teraz, gdy jesteśmy na wzburzonym morzu, błagamy cię: Zbudź się Panie.
Papież Franciszek

Kolejne cytaty na następnych stronach


2.

W tych dniach pojawia się ryzyko myślenia tylko o sobie samych. A ubodzy? Dla nich wszystko jest trudniejsze. Nie możemy i nie wolno nam zapomnieć o wyciąganiu ręki do tych, którzy potrzebują pomocy.
Kard. Konrad Krajewski


3.

Nie bójmy się. Jesteśmy w rękach Boga. On nie zostawia nas samych w momentach doświadczenia, choroby, czy cierpienia. Pan nie przychodzi do nas jako epidemia. Pandemia nie jest karą zesłaną na nas przez Pana Boga. On jest miłością. Także tą, która w takich właśnie chwilach rodzi w nas, z takich trudnych wyzwań, miłość, sąsiedzką pomoc, solidarność, ale też odpowiedzialność i wzajemną modlitwę za siebie i modlitwę, gorącą modlitwę o ustanie epidemii.
Abp Wojciech Polak


4.

Przeżywamy taki czas, kiedy oczekujemy pociechy od Niego. Pociecha przychodzi z osobą, którą Bóg nam daje ze Sługą Pana, którego Bóg posyła. Pociecha – pokrzepienie - bierze się w naszym życiu z tego, że nie jestem sam, że staje przy mnie ktoś, kto jest mocny, kto może brać mnie w obronę, na kim mogę się oprzeć.
Abp Grzegorz Ryś


5.

Kwarantanna jest dobrze przeżyta wtedy, gdy nie tylko chronimy się przez zarażeniem koronawirusem, lecz gdy jednocześnie nie szkodzimy sobie niezdrowym dla ciała, psychiki czy ducha sposobem korzystania z czasu izolacji. Warto teraz zarezerwować sobie znacznie więcej czasu niż dotąd na modlitwę, na może codzienne przeżywanie Drogi Krzyżowej z własnymi przemyśleniami, na codzienne przeżywanie Eucharystii za pomocą mediów.
Ks. Marek Dziewiecki


6.

My, żyjący w wielkiej ciszy oczekiwania i niepewności, my, zamknięci w czterech ścianach mieszkań i domów i my „mieszkańcy schorowanych miast” wołamy: „Pomóż nam wygrać Lekarko nasz czas”.
Abp Wiktor Skworc w Piekarach Śląskich


7.

Myślę, że ta pandemia odsłoniła kryzys trzech mitów zachodniego społeczeństwa, a szczególnie naszej kultury. Przede wszystkim niezwyciężonej potęgi techniki i nauki, ponieważ nauka nie uchroniła nas przed pandemią i nie mogła tego uczynić. Mit niezwyciężoności wiedzy naukowo-technicznej został bez wątpienia naruszony. Ale pokazał także kryzys innej idei, tak łatwo promowanej w naszej kulturze. Chodzi o samowystarczalność własnego „ja”, „ego”. Ta choroba ukazuje w bardzo wyraźny sposób nasz związek z innymi: kiedy ulegamy zarażeniu oraz kiedy inni nami się opiekują, wówczas gdy spada na nas cierpienie.
Ks. Maurizio Chiodi


8.

W tych trudnych dniach możemy odnaleźć małe konkretne gesty bliskości wobec najbliższych osób; czułość wobec naszych dziadków, całus dla naszych dzieci, osób, które kochamy.
Papież Franciszek


9.

Im trudniejsze są czasy, tym bardziej chcemy polegać na Bogu, na Jego łasce. A że źródło wody żywej jest niewyczerpane, powinniśmy pić do syta.
Ojciec Mark-Mary CFR


10.

Chrystus jest Panem natury i historii. Używając naturalnych środków, aby bronić się przed zarazą, nie zapominamy o naszych podstawowych środkach obrony: modlitwie, zwłaszcza Różańcu i adoracji eucharystycznej.
Kard. Raymond Burke


11.

Przyszłość Kościoła to nie jest tylko kwestia pandemii, która "zważyła wiarę ludzi" pokazując, na ile była ona głęboka oraz przyspieszyła pewne procesy. Potrzeba zmiany myślenia o parafii i docenienia roli ruchów i wspólnot w Kościele.
Kard. Kazimierz Nycz


12.

Groziło nam, że na fali postępu technicznego i zdobyczy naukowych, mogliśmy się upodobnić do człowieka z przypowieści, który powiedział sobie: "Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!" (Łk 12, 19). Aktualny kataklizm przypomniał nam, jak niewiele może człowiek planować i decydować o swej przyszłości, jeśli nie ma w nim wiary.
Kard. Raniero Cantalamessa


13.

Pandemia postawiła nasze modele organizacji w kryzysie; uwidoczniła wiele nierówności, poważnych zaniedbań społecznych i zdrowotnych – te rzeczy mogą się jednak zmienić. Kościół musi być obecny, powołany i działający tak, aby umieścić to, co kruche i małe w centrum, a wtedy zobaczymy, że mnożenie okruchów nie jest tylko piękną utopią, ale rzeczywistością.
Abp Franco Coppola


14.

Epidemia koronawirusa przypomniała nam o roli świątyń, znaczeniu życia rodzinnego i modlitwy domowej, a także pięknie radości.
Abp Stanisław Gądecki


15.

Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że jesteśmy na jednej łodzi, wszyscy krusi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni i niezbędni, wszyscy wezwani do tego, by wiosłować razem, wszyscy potrzebujący wzajemnego pocieszenia.
Papież Franciszek


16.

A gdy kryzys ten się zakończy, wszyscy zostaniemy wezwani od odtworzenia i zaludnienia na nowo przestrzeni braterstwa, solidarności i pokoju. Z tej pandemii będzie musiał się narodzić nowy człowiek.
Kard. M. A. Ayuso Guixot


17.

Modlimy się, żeby Bóg odwrócił to wszystko, co dzieje się na świecie, jesteśmy przerażeni. Ojciec Święty chodzi od kościoła do kościoła i błaga, by Bóg wspomógł nas, by zatrzymał tę okropną zarazę. Arcybiskup Mediolanu wchodzi na dach jednej z najpiękniejszych katedr na świecie i zwraca się do Maryi, by ochroniła nas swoim płaszczem. I tak każdy z nas powinien czynić. Ale ta cała sytuacja, która nas przerasta, powinna nas zmienić, to my powinniśmy stać się sprawiedliwi, zanurzeni w Bogu, ufający Jemu a nie sobie.
Kard. Konrad Krajewski


18.

Musimy myśleć o tym, że nadejdzie czas jak po wojnie. Nie będzie więcej „innego”, ale będziemy „my”. Bo z tej sytuacji możemy wyjść tylko razem.
Papież Franciszek


19.

Myśleliśmy, że medycyna rozwiązała wszystkie problemy. Przeżywaliśmy człowieczeństwo w sposób nie do końca świadomy, nie całkiem właściwe rozumiany, jakbyśmy więcej nie potrzebowali zbawienia. Tymczasowość, której doświadczamy obecnie, stawia nas mocno na ziemi i przypomina, że cały czas potrzebujemy zbawienia. Przypomina nam także, że istnieje różnica pomiędzy ocaleniem życia wyłącznie w wymiarze fizycznym, a zbawieniem w głębszym znaczeniu, które uwzględnia także sens życia oraz ostateczne przeznaczenie każdego z nas. Czasami wydaje mi się, że istnieje większe oczekiwanie mesjańskie w odniesieniu do szczepionki niż w relacji do Jezusa Chrystusa.
o. Francesco Patton


20.

Chrześcijańska reakcja na pandemię i wynikające z niej kryzysy społeczno-gospodarcze, opiera się na miłości, przede wszystkim na miłości Boga, który nas zawsze uprzedza.
Papież Franciszek