"Za słowa otuchy i zapewnienia o nieustannej gotowości niesienia pomocy najbardziej potrzebującym"

pie /episkopat.pl

publikacja 25.05.2022 17:04

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Arcybiskup Większy Kijowsko-Halicki Światosław Szewczuk podziękował przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławowi Gądeckiemu za wizytę solidarności w Ukrainie.

"Za słowa otuchy i zapewnienia o nieustannej gotowości niesienia pomocy najbardziej potrzebującym" ROMAN TOMCZAK/Foto Gość

https://twitter.com/EpiskopatNews/status/1529468322768728065?s=20&t=SIshzM-6tiCzjnxPYE7EGA Pragnę przekazać ciepłe słowa ogromnej wdzięczności, za odwiedziny i okazane wsparcie duchowe i moralne dla naszego Kościoła i całego narodu ukraińskiego broniącego swojej suwerenności, niezależności, terytorialnej integralności i prawa do samostanowienia - napisał abp Światosław Szewczuk w liście do abp. Stanisława Gądeckiego.

"Odczuwamy wraz z całym naszym Synodem ogromną więź braterstwa z Episkopatem Polski w świętej sprawie łączenia naszych narodów i Bożym dziele dialogu, zapoczątkowanym trzydzieści pięć lat temu w Rzymie, przez niestrudzonego orędownika pojednania polsko-ukraińskiego św. Jana Pawła II" - czytamy w liście.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podziękował Przewodniczącemu Episkopatu Polski "za słowa otuchy i zapewnienia skierowane do udręczonego społeczeństwa, mówiące o nieustannej otwartości i gotowości niesienia pomocy ze strony Kościoła i narodu Polskiego dla najbardziej potrzebujących i poszkodowanych w wyniku prowadzonych działań wojennych ze strony Rosji".

Przeczytaj też: Prymas Polski o wizycie w Ukrainie: To szansa na polsko-ukraińskie pojednanie

Zaprosił też go do udziału w uroczystym otwarciu plenarnego zebrania synodalnego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, które rozpocznie się 7 lipca w Przemyślu.

W imieniu własnym oraz Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego dziękuję za wszelkie dotychczasowe wyrazy życzliwości i pamięci oraz pozdrawiam gorąco w duchu braterskiej więzi i miłości.

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem przebywali w Ukrainie od 17 do 20 maja. Odwiedzili Lwów, Kijów, Irpin i Buczę.

Pisaliśmy o tym: