Polscy biskupi w Kijowie: "Prosimy o zmartwychwstanie i życie dla Ukrainy"

Polscy biskupi, w tym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, odwiedzili w czwartek Kijów, gdzie odprawili mszę świętą. "W szczególny sposób prosimy o zmartwychwstanie i życie dla Ukrainy" - mówił w homilii prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Oprócz arcybiskupów Gądeckiego i Polaka w trzydniowej wizycie na Ukrainie uczestniczy też metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Jak informowano jeszcze przed wyjazdem, celem tej podróży jest okazanie solidarności i wsparcia dla Ukrainy.

W czwartek po południu biskupi odprawili mszę świętą w kijowskim kościele św. Aleksandra, w której uczestniczył m.in. ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki. W homilii abp Polak nawiązał do zbrodni popełnionych w podkijowskich miejscowościach. "Kiedy dzisiaj w Buczy modliliśmy się w tych miejscach, w których zostały już dokonane ekshumacje, kiedy widzieliśmy przykryty piaskiem grób, kiedy tam uklęknąłem doświadczałem prawdy, że to miejsce śmierci jest miejscem zmartwychwstania i życia" - mówił prymas.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

Jak dodał "ci, którzy zostali tak okrutnie pozbawieni życia wołają przede wszystkim o to, abyśmy nie tracili nadziei i byli ludźmi zmartwychwstania i życia". "Przychodząc do braci na Ukrainę chcemy w szczególny sposób prosić o to, by Pan dał Ukrainie zmartwychwstanie i życie" - powiedział abp Polak.

Biskupi odwiedzili w czwartek zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskupa Swiatosława Szewczuka. Dzień wcześniej duchowni byli we Lwowie.

Członkom delegacji towarzyszy proboszcz wspólnoty greckokatolickiej w Lublinie ks. Stefan Batruch. Po powrocie hierarchów do Polski planowana jest konferencja prasowa w Poznaniu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Czwartek
dzień
22°C Czwartek
wieczór
18°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
wiecej »