Nie powinny być płatne jednak osoby studiujące medycynę powinny mieć odpowiednie powołanie do tego zawodu. Skoro społeczeństwo i Państwo ponosi koszty to absolwenci /lekarze / powinni leczyć w Polsce, a nie w innych krajach. To samo dotyczy pielęgniarek. Wynagrodzenie winno być stosowne do zaangażowania i umiejętności w zawodzie.
Zgadzam się z Tadeuszem i Gościem, że należałoby pilnie wprowadzić jakieś regulacje ograniczające odpływ wykształconych kadr medycznych za granicę. Wydaje mi się również, że byłoby korzystne wprowadzenie pewnych opłat za studia (nie tylko medyczne), z możliwością obniżenia lub nawet całkowitego zwolnienia z opłaty za dobre wyniki w nauce.
Wyższe pensje dla lekarzy, możliwość rozwoju i na pewno będą chcieli zostać. Studia medyczne są bardzo ciężkie, praca odpowiedzialna a pensje niższe niż kasjerki w sklepie spożywczym. To w naszym interesie jest, by lekarze zostali w Polsce. Jeśli studia medyczne będą płatne, to młodzież nie będzie chciała ich podjąć albo od razu wyjedzie na studia za granicę i już tam zostanie. I to polskie społeczeństwo najbardziej na tym systemie straci (np już teraz na porodówkach brakuje anestezjologów i kobiety rodzą bez znieczulenia) a nie ci młodzi ludzie, którzy chcą uczciwie studiować i pracować, rozwijać się i dostawać adekwatną do swojej pracy pensję a nie funkcjonować za grosze w chorym systemie. Najlepiej rozdajmy kasę podatników bezrobotnym, emigrantom, ludziom za samo rodzenie dzieci a osobom chcącym się uczyć i pracować każmy jeszcze za to płacić ;-) Nie robimy łaski lekarzom że pozwalamy im nas leczyć, serio.