Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie zorganizowało ogólnopolski program wsparcia chorych hospitalizowanych z powodu Covid-19. Anna Dymna w zainscenizowanej rozmowie pokazuje, jak można pomóc bliskim umierającego chorego pożegnać się z nim przez telefon.
O Bożym Narodzeniu międzykulturowo, czyli zamiast barszczu i uszek w Etiopii gulasz z kurczaka i tedż, napój alkoholowy na bazie miodu lub tradycyjne, niskoprocentowe piwo nazywane tella. Jak świętowanie wygląda w innych krajach? Opowiadają studenci KUL z zagranicy.
Zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi, metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz powrócił w czwartek na Białoruś po trwającym cztery miesiące przymusowym pobycie za granicą - podał rzecznik prasowy kurii mińsko-mohylewskiej Jerzy Sańko.
Kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, a polskie dzieci zaczną szukać pod choinką prezentów pozostawionych przez Gwiazdora czy Świętego Mikołaja, ich rówieśnicy z wielu innych krajów albo będą się już cieszyli z otrzymanych podarków, albo będą jeszcze na nie czekać.
Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 13 115 osób, najwięcej na Mazowszu - ponad 1800 i w Wielkopolsce - ponad 1600; zmarło 497 osób - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia.
Jest propozycja, żeby Francja stworzyła korytarz sanitarny przez swoje terytorium do granicy z Belgią, aby ciężarówki jadące z Anglii mogły dalej przejechać - powiedział w PAP prezes związku pracodawców Transport i Logistyka Polska Maciej Wroński. Dodał, że zabiega o to z pomocą polskiego MSZ.
Sięgająca późnego średniowiecza tradycja dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń nie jest znana w całym Kościele. Najbardziej kultywowana jest w Polsce - powiedział PAP ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW.
Państwa Europy wprowadziły surowe ograniczenia na czas świąt Bożego Narodzenia, które mają zahamować rozwój pandemii koronawirusa. Przestrzegania obostrzeń w Hiszpanii będzie pilnować 100 tys. policjantów, we Włoszech - 70 tys.
"Bóg rodząc się człowiekiem pragnie wejść w ludzkie życie takie, jakim ono jest, w naszą codzienność pełną zmagań, trudu i niepokoju. Ofiarowuje nam swoją bliskość, miłość, radość i nadzieję. Nie jesteśmy już sami, bo On jest z nami" - powiedział PAP prymas Polski abp Wojciech Polak.
Uroczystość Bożego Narodzenia wprowadzono do kalendarza świąt kościelnych w IV wieku. Dwieście lat później ustaliła się tradycja wieczornej kolacji, zwanej wigilią. Wieczerza wigilijna jest echem starochrześcijańskiej tradycji wspólnego spożywania posiłku, zwanego z grecka agape, będącego symbolem braterstwa i miłości między ludźmi.