Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu wchodzi w fazę konkretnych propozycji
W Sejmie odbędzie się debata na temat zapłodnienia in vitro. Warto wyrobić sobie na ten temat własne zdanie. Zapraszamy do lektury.
Na trwającym w Watykanie Synodzie Biskupów dla Bliskiego Wschodu wyrażono w poniedziałek solidarność z Palestyńczykami. Fragment dokumentu w tej sprawie odczytany został w obecności papieża Benedykta XVI.
Na konieczność sprawniejszej procedury wyłaniania biskupów, lepszego przygotowania kandydatów do kapłaństwa, uwzględniania ograniczeń władzy patriarchy oraz wierność specyficznej tradycji zwrócił uwagę, abp Cyril Vasil', SI. Sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich zabrał wczoraj głos podczas popołudniowej sesji plenarnej Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu.
„Gorąco pragniemy ujednolicenia daty Wielkanocy z Kościołami prawosławnymi – powiedział 14 października bp Shomali. – Wiązałoby się to z obchodzeniem w tym samym okresie także Wielkiego Postu”. Hierarcha sugerował, by katolicy stosowali również wspólne z prawosławnymi praktyki postne.
Ośmiu przedstawicieli niekatolickich Kościołów chrześcijańskich zabrało głos podczas dzisiejszej, ósmej kongregacji generalnej Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Obraduje on w Watykanie w dniach 10-24 października. Niektóre z ich wypowiedzi miały charakter polemiczny.
Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu kontynuuje obrady w obecności Papieża na sesjach ogólnych. Dziś obok ojców synodalnych zabrali głos bratni delegaci z innych Kościołów i Wspólnot chrześcijańskich oraz audytorzy.
Na konieczność pokojowego współżycia chrześcijan i muzułmanów na Bliskim Wschodzie zwrócili wczoraj uwagę w auli synodalnej przedstawiciele islamu: sunnita- Muhammad Al-Sammak z Libanu i szyita- ajatollah Seyed Mostafa Mohaghegh Ahmadabadi z Iranu. Obydwaj są gośćmi specjalnymi Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu.
„L'Osservatore Romano” relacjonuje wystąpienie na Synodzie Biskupów dla Bliskiego Wschodu zaproszonego przez Benedykta XVI rabina Davida Rosena. Doradca Wielkiego Rabinatu Izraela mówił o nieznajomości chrześcijaństwa przez wyznawców judaizmu i na odwrót.
Przywrócenie roli starożytnych patriarchatów w Kościele zaproponował biskup pomocniczy patriarchy maronickiego, Guy-Paul Noujaim z Libanu. Przemawiając podczas Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, hierarcha podkreślił, że jest to konieczne dla powrotu do jedności Kościoła.