Dziesięciu katolickich wykładowców filozofii przyrody z różnych ośrodków w kraju wydało oświadczenie, w którym przypomnieli stanowisko papieża Jana Pawła II, że teoria ewolucji nie kłóci się z chrześcijańską koncepcją stworzenia.
Puste krzesło wśród tłumu dyskutujących - tak organizatorzy krakowskiej debaty poświęconej lustracji w Kościele chcieli zaznaczyć nieobecność ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. W ostatniej chwili jednak zrezygnowano z tego - podało RMF FM.
Grupa Raz Dwa Trzy odebrała w Krakowie Platynową Płytę od Polskiego Radia. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez wydawców fonograficznych.
Akcja solidarności katolików niemieckich "Renovabis" przeznaczyła kwotę 15,7 mln euro na realizację 617 projektów pomocy w Europie Wschodniej, Środkowej i Południowej. Postanowił o tym zarząd dysponujący finansami "Renovabis" na zebraniu w Kolonii 18 października.
Problem małżeństw o różnej przynależności wyznaniowej oraz ocena nabożeństwa ekumenicznego z udziałem papieża Benedykta XVI były tematem obrad Komisji Dialogu Polskiej Rady Ekumenicznej i Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. Być może, już w przyszłym roku wydana zostanie ekumeniczna instrukcja nt. małżeństw o różnej przynależności konfesyjnej.
Dawaniu chrześcijańskiego świadectwa Papież poświęcił przemówienie do uczestników włoskiego Kongresu Kościelnego w Weronie.
Do refleksji nad sytuacją rodziny, pracy i zatrudnienia oraz globalizacją i zjawiskiem migracji wezwali swych rodaków biskupi francuscy.
Irlandczyk brat Donatus Forkan został nowym generałem bonifratrów. Wyboru dokonała 14 października obradująca w Rzymie 66. Kapituła Generalna Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego. Nowy generał ma 64 lata. Przez ostatnie dwie kadencje był członkiem rady generalnej swojego zakonu.
Główne chrześcijańskie modlitwy przełożone zostały na język azerski. Kierujący misją sui iuris w Baku ks. Jan Čapla podkreśla, że w liturgii używa się tam jeszcze języka rosyjskiego. Choć obecny przekład nie jest oficjalny, wychodzi na przeciw potrzebie modlitwy w języku serca.
W Tajlandii trwa I Azjatycki Kongres Misyjny. Zbiega się on z zakończeniem obchodzonego tam krajowego Roku Eucharystii. W program Kongresu wpisane są obchody 500-lecie urodzin św. Franciszka Ksawerego i 300. rocznicy założenia pierwszego „Stowarzyszenia Życia Apostolskiego" w Azji.