Nowa wystawa stała na Zamku Królewskim

Dzieje Zamku Królewskiego - od jego początków w XIV w., poprzez okres świetności, zniszczenie w latach II wojny, po okres odbudowy i współczesność - będzie można zobaczyć na nowej multimedialnej wystawie stałej czynnej od wtorku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nowa ekspozycja stała została zorganizowana w trzech salach na terenie piwnic zamkowych.

"Multimedialny sposób przybliżenia dziejów Zamku wydał nam się najlepszy, by pokazać skomplikowany i dramatyczny proces społeczno-historyczny, jakim była zwłaszcza odbudowa placówki. Pragniemy pokazać znaczenie i rolę Zamku w historii, by później w emocjonalnym widowisku przybliżyć dramat jego zniszczenia i pokazać reportaż z odbudowy. Poprzez tę wystawę chcieliśmy oddać hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy Zamku i przybliżyć tę historię najmłodszemu pokoleniu, które często nie ma nawet świadomości, że w tym miejscu jeszcze 40 lat temu był pusty plac" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Zamku Królewskiego Andrzej Rottermund.

Wystawę pt. "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie" otwiera sala poświęcona historii placówki od XIV wieku do wybuchu II wojny światowej. Na trzech połączonych multimedialnych ekranach umieszczonych na ścianach przedstawiono m.in. rozwój Zamku za panowania dynastii Sasów, a później Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz tak kluczowe dla dziejów placówki momenty jak uchwalenie Konstytucji 3 Maja czy posiedzenia władz odrodzonej II Rzeczpospolitej. Tej części ekspozycji towarzyszy krótkie podsumowanie wystawy w wersji animowanej, skierowane do dzieci.

W drugiej sali wystawowej umieszczono multimedialne ekrany, przedstawiające zniszczenie Zamku Królewskiego przez Niemców podczas II wojny światowej, planową grabież dzieł sztuki znajdujących się w placówce oraz próby ratowania zabytków przez polskich muzealników. Zdjęciom i dokumentom z ówczesnych kronik filmowych towarzyszy sugestywna muzyka, a całość podsumowują lotnicze zdjęcia zniszczonej Warszawy i zburzonego Zamku wykonane przez pilotów Luftwaffe po upadku Powstania Warszawskiego.

Ostatnia część ekspozycji przedstawia historię odbudowy placówki począwszy od odgruzowywania i uporządkowywania ruin Zamku, poprzez pierwsze koncepcje rekonstrukcji przez dłuższy czas blokowane przez władze komunistyczne aż do 1971 roku kiedy zapadła decyzja o odbudowie Zamku Królewskiego. Wystawę kończy przedstawienie losów odradzania się budowli, zewnętrznych i wewnętrznych prac rekonstrukcyjnych oraz współczesnej roli Zamku jako placówki muzealnej, edukacyjnej i reprezentacyjnej.

W tej części można będzie również zobaczyć zachowane, a niewykorzystane podczas odbudowy elementy wyposażenia Zamku oraz posłuchać nagrań z relacjami głównych twórców rekonstrukcji, m.in. profesorów Jana Zachwatowicza, Stanisława Lorentza i Jana Bogusławskiego.

W każdej z sal wystawowych znajdą się małe multimedialne gablotki zawierające bardziej szczegółowe informacje dotyczące wybranych fragmentów ekspozycji.

Wstęp na wystawę będzie bezpłatny, na podstawie pobranego w kasie biletu lub z biletem wstępu na ekspozycję zamkową.

Wystawie "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie" towarzyszyć ma rozbudowana kampania reklamowa prowadzona m.in. za pośrednictwem portali społecznościowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
14°C Piątek
dzień
wiecej »